Okna do domu powinny wyglądać podobnie, tak by ładnie prezentowały się z zewnątrz. Jednak nic nie toi na przeszkodzie, by miały różne wielkości i parametry techniczne. Różnice te wynikają z funkcji pomieszczenia i ustawienia ściany, na której okno będzie zamontowane względem stron świata. Jesteście ciekawi, jakie okna wybrać? A może chcecie sprawdzić, czy we Waszych czterech kątach stolarka jest prawidłowo dobrana? Ten artykuł rozwieje Wasze wątpliwości.
Wybierając okna do naszego domu powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników m.in. lokalizację działki, poziom hałasu, usytuowanie względem stron świata, funkcję pomieszczeń czy estetykę domu.
"CIEPŁY MONTAŻ" TO ZBĘDNY WYDATEK CZY IDEALNE ROZWIĄZANIE?
Niemal do wszystkich pomieszczeń w domu polecane są okna energooszczędne. Pozwalają one zmniejszyć koszty ogrzewania zimą i klimatyzacji latem. Polecane są szczególnie w domach pasywnych i energooszczędnych.
Okna energooszczędne charakteryzują się szeroką zabudową profili, pakietem szybowym, na który składają się trzy tafle szkła, potrójnym systemem uszczelek. Szczególnie polecamy okna z linii Passiv-Line firmy AdamS, które w porównaniu z tradycyjną stolarką gwarantują nam o 60% lepszą izolacyjność cieplną.
W pomieszczeniach zorientowanych na południe warto pomyśleć o ochronie przed przegrzewaniem. Można wówczas zastosować okna energooszczędne z pakietem przeciwsłonecznym np. antisol – niskorefleksyjne szkło przeciwsłoneczne, które tłumi promieniowanie słoneczne, poprzez pochłanianie promieniowania świetlnego i cieplnego. To także idealne rozwiązanie do salonu z dużymi oknami od strony południowej.
Pamiętajcie także, że ochronić przed przegrzewaniem pomieszczeń i oślepianiem promieniami słonecznymi mogą nas także odpowiednie akcesoria okienne – rolety, żaluzje czy markizy.
POCZUJ SIĘ BEZPIECZNIE W SWOIM DOMU
Oczywiście, nie ma okien, które w 100% ochronią nas przed włamywaczami, są jednak takie o podwyższonej odporności na włamanie. Okna Premium proponowane przez Firmę AdamS mają w standardzie pakiet bezpieczeństwa (rolki KoPiBo, czyli grzybek obrotowy, zaczep antywłamaniowy oraz klamkę Secustic z mechanizmem blokującym). Ponadto można zastosować pakiety szybowe antywłamaniowe – specjalny rodzaj szkła laminowanego o większej ilości warstw folii, utrudniające przejście przez szybę.
Bezpieczny dom to nie tylko ten, który ochroni nas przed włamaniem, ale także ochroni domowników przed wypadkami. Wybierając okna do pokoju naszego małego lokatora, skupmy się na jego bezpieczeństwie. Po pierwsze wybierzmy wzmocnioną szybę (hartowaną), która nie pobije się nawet jeśli dziecko rzuci w nią ciężkim przedmiotem. Po drugie nie zapominajmy o specjalnych klamkach z kluczykiem. Takie rozwiązanie zabezpieczy przed otwarciem okna przez małe rączki. Co ciekawe, w ofercie stolarki okiennej marki AdamS znajdziecie także klamki z przyciskiem zamiast kluczyka.
CICHA NOC TO GWARANCJA SPOKOJNEGO SNU
Ratunkiem w przypadku miejskiego zgiełku czy hałaśliwego sąsiada będą okna energooszczędne. Odpowiednio dobrana stolarka okienna pozwoli zatem maksymalnie zredukować hałas docierający do mieszkania z zewnątrz, zapewniając lokatorom komfort akustyczny. Komfort akustyczny otrzymacie poprzez zamontowanie okien o podwyższonej izolacyjności akustycznej Passiv Line S, S jak Silence, firmy AdamS. Okno dedykowane jest dla wszystkich ceniących sobie ciszę. Dzięki zastosowaniu specjalnego pakietu szybowego z ciepłą ramką o podwyższonych właściwościach izolacyjności akustycznej i Ug= 0,6 W/m2K oraz profilu z trzema uszczelkami uzyskaliśmy współczynnik izolacyjności akustycznej na poziomie Rw = 37 db (-1,-4).
POSTAW NA WYGODĘ I PRAKTYCZNE ROZWIĄZANIA
W kuchni i łazience, gdzie często potrzebne jest intensywniejsze wietrzenie, przydatne mogą okazać się okna z mechanizmem regulacji uchyłu. Pozwoli to zablokować skrzydło w jednej z kilku pozycji, a tym samym kontrolować napływ świeżego powietrza. Mechanizm uchroni także przed zatrzaśnięciem się okna. W pomieszczeniach, w których mamy problem z nadmiarem wilgoci, wybierzmy okna z wbudowanymi nawiewnikami.
Okna ze stopniowym uchyłem mogą się idealnie sprawdzić także w sypialni. Szczególnie jeśli lubicie spać przy otwartym oknie.
STRONY ŚWIATA ROBIĄ RÓŻNICE
Już na etapie projektu architektonicznego warto pamiętać, na którą stronę świata powinny wychodzić okna w kuchni czy salonie. Każde pomieszczenie w zależności od funkcji jaką pełni, potrzebuje różnej ilości oświetlenia.
Główna zasada jest taka, że najlepiej, by salon był skierowany na zachód lub południe, tak aby był jak najdłużej oświetlony w ciągu dnia światłem dziennym. To przecież tu toczy się życie rodzinne. Pokoje w południowej części domu są najdłużej oświetlone światłem dziennym przez cały dzień. Decydując się na salon od strony zachodniej musimy liczyć się z intensywnym nasłonecznieniem w godzinach popołudniowych, ale kolacje z zachodzącym za oknem słońcem mogą Was skusić.
W kuchni, gdzie gotujemy, unosi się para wodna, jest i tak bardzo ciepło. Jeśli dodamy do tego letnie promienie słońca, to przegrzewanie pomieszczenia mamy gwarantowane. Jeśli więc wizja przygotowywania posiłków w ukropie Was nie zachęca, to zaplanujcie ją w północnej lub wschodniej części domu.
Nawet jeśli nie zaliczacie się do rannych ptaszków, to zapewne lubicie budzić się z promieniami słońca padającymi delikatnie na twarz. Poranne słońce wpadające do naszej sypialni daje radość i energię. Najlepszym rozwiązaniem jest usytuowanie jej od wschodu, ponieważ słońce od tej strony nie grzeje zbyt mocno. Dzięki temu latem unikniecie przegrzania pokoju, a w czasie letniego upału będziecie mogli schronić się i odpocząć w przyjemnym chłodzie.
Całkiem inaczej wygląda sprawa z oknami w pokoju dziecka, który jest nie tylko sypialnią, ale także bawialnią i miejscem nauki. Tu warto pomyśleć o oknach skierowanych na południowy zachód.
Pamiętajcie, że planując rozmieszczenie okien w domu, powinniście odnieść się do stron świata i związanym z tym stopniem natężenia promieniowania słonecznego.