Rodzaj i kierunek otwierania okien powinien być jednym z kluczowych elementów wpływających na naszą decyzję o ich zakupie. Jest to uzależnione nie tylko od wymagań czy potrzeb natury budowlanej, ale także od naszych przyzwyczajeń i dla naszej wygody.
Jest wiele kryteriów, którymi powinniśmy kierować się wybierając okna. Pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy to jego cena i rodzaj. Dziś jednak skupimy się na sposobach i kierunkach otwierania stolarki okiennej, co może z pozoru wydawać się błahostką, ale nią nie jest.
Zanim jakiekolwiek okno trafi do produkcji, do sprzedaży czy do klienta jest wielokrotnie rysowane. Rysunki z objaśnieniami graficznymi potrzebne są nie tylko na etapie projektowania, znajdziemy je także w reklamowych broszurach, ofertowych zapytaniach czy gotowych projektach sprzedażowych. I to właśnie na takich rysunkach widnieje graficzne oznaczenie kierunku i sposobu otwierania ram okiennych.
Umiejętność ich prawidłowego odczytywania przy składaniu zamówienia pozwoli nam dogadać się ze sprzedawcą, tak by zrozumiał, jak zamawiane przez nas okno ma się otwierać. Oczywiście sprzedawca wytłumaczy nam wszystkie kwestie techniczne, ale nasza znajomość tematu, to gwarancja, że w dalszym etapie unikniemy nieporozumień związanych z realizacją naszego zamówienia.
W domach jednorodzinnych zastosowanie mają trzy typy okien: zwykłe, balkonowe i połaciowe. Jednak ze względu na sposób otwierania skrzydła możemy wyróżnić już okna: nieotwierane (stałe lub witryny), uchylne, odchylne, rozwierne, uchylno-rozwierne, przesuwne i obrotowe. Ich budowa jest podobna, różnią się jednak sposobem otwierania.
Sposoby ich oznaczania ustalone są w treści normy PN-EN 12519:2007.
Okna nieotwierane i uchylne stosowane są do pomieszczeń piwnicznych, garażowych czy tez innych gospodarczych. Czasem z zastosowaniem specjalnego systemu otwarcia ręcznego lub elektrycznego jako okna do hal sportowych czy też w biurowcach. W domach pasywnych gdzie zastosowana jest rekuperacja często występują okna typu witryny czyli nieotwierane.
Okna balkonowe w zależności od potrzeb i projektów dzielmy na otwierane klasycznie, jako okna jednoskrzydłowe oraz dwuskrzydłowe z tzw. ruchomym słupkiem. Balkony te mogą być wykonane klasycznie w całości z PCV lub z tzw. niskim progiem (2cm wysokości) wykonanym z kompozytu i aluminium. Jednak w przypadku tych okien ograniczają nas możliwości techniczne i gabaryty. Dlatego dla większych przeszkleń stosujemy okna nieotwierane tzw. stałe szklenia lub specjalne systemy przesuwane. Do systemów przesuwnych zaliczamy okna typu PSK ( maksymalna szerokość 3300 mm) oraz specjalny system z niskim ( zerowym, czyli HST ( drzwi unoszono – przesuwne), które są obecnie najpopularniejszym systemem okiennym na rynku. Mamy tu bardzo duże możliwości konstrukcyjne, bo możemy wykonać okna o wymiarach 6000 mm na 2700 mm dla konstrukcji białych oraz 6000 na 2500 dla kolorowych. Doskonałe parametry termiczne, techniczne i zerowy próg stanowią o tym, że jest to rozwiązanie dedykowane na duże tarasy, wyjścia na ogród, ale sprowadzi się też na mniejszych balkonach.
Przy czytaniu projektów architektonicznych czy zamawianiu okien prawidłowe oznaczenie sposobu otwierania okien to nie wszystko by nasza stolarka okienna była w pełni funkcjonalna. Konieczne jest także podanie kierunku otwierania skrzydeł okiennych. I choć wybór jest ograniczony – prawe i lewe, to błąd może skutkować zmniejszeniem powierzchni w naszych czterech kątach.
W branży okiennej przyjęło się określać kierunek otwierania skrzydła według położenia zawiasów na okiennej ramie. Jeśli zawiasy mamy po prawej stronie, to jest to okno prawe – „OKNO P”. I analogicznie, jeśli zawiasy są po lewej stronie, to jest to okno lewe – „OKNO L”.
Dla przykładu zobaczmy, czy potrafimy odczytać prawidłowo ofertę.
Mamy tu okno referencyjne jednoskrzydłowe 1-SK URL – czyli uchylno rozwierne na lewą stronę.
Pamiętajmy, że rodzaj i kierunek otwierania okien wpływa na późniejszą funkcjonalność okien, a nawet pomieszczeń. By nie mieć problemu z oknami na etapie ich zamawiania, dostawy czy montażu warto wiedzieć, jak prawidłowo odczytać graficzne oznaczenia sposobu i kierunku otwierania skrzydeł okiennych.