Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Odmień okno na święta

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas przepełniony ciepłem, bliskością i wzniosłością. Każdego roku o tej porze zabieramy się za „przedświąteczne porządki”, w naszych domach czuć zapach piernika i słychać melodie kolęd. Czując tę wyjątkowość staramy się podkreślić ją pod każdym względem. Świąteczne dekoracje odmieniają nasz dom, wyrażając przepełniającą nas radość. Przechadzając się po mroźnych ulicach, dostrzec możemy unikalny charakter każdego domu, emanujący z rozświetlonych okien. Intensywnie świecące fasady budynków przyciągają naszą uwagę, a głębia zawarta w oknach mówi najwięcej o duszy domu i jego domownikach.

OKNO TWOIM ODBICIEM

Spójrz na swoje okno. Zwróć uwagę na jego położenie, wielkość, kolor. Jaki parapet mu towarzyszy? Dekorujesz kuchnię, sypialnię, pokój dziecięcy czy salon? To podstawy, lecz określają one ramy naszego przedsięwzięcia. Być może masz już konkretną wizję, jaką chcesz realizować, ale pamiętaj o ograniczeniach i możliwościach. Zastanów się, co będzie motywem przewodnim: Mikołaj, aniołki, dekoracje roślinne, gwiazdy, śnieg i bałwanki, a może barwny kolaż łączący te elementy? Najważniejsze aby podejmowane decyzje były świadome, a nawet najbardziej kontrowersyjne pomysły oczarują Twoją rodzinę i gości. Temat świątecznych dekoracji jest niesamowicie rozległy, co może na wstępie przytłoczyć, dlatego postaramy się opisać kilka sposobów i technik na świąteczny wystrój Twojego okna.

SZYBA TWOIM PŁÓTNEM

Najważniejsze w dekoracji okna jest to, jak je postrzegamy w kontekście pomieszczenia i całego domu. Jednym ze sposobów na nadanie oknu niecodziennego wyglądu są obrazy malowane śniegiem w sprayu. Panorama domków rozciągająca się tuż nad parapetem lub zaprzęg Mikołaja mknący na tle sosnowego lasu. Ładnie wycięte szablony, ogólnodostępne w Internecie, wystarczy przyłożyć do szyby i spryskać sztucznym śniegiem. Nasze dzieło oświetlone zarówno z wnętrza domu, jak i zewnątrz nabierze innego charakteru w dzień a innego w nocy. W tym przypadku warto zastanowić się, czy dodatkowe oświetlenie okna na Święta w postaci białych lampek choinkowych położonych na parapecie nie będzie pasującym dodatkiem. Ponadto okno, tracąc na transparentności, zyska cechę właściwą obrazom. Zamiast śnieżnych pejzaży, pokusić się możesz na spróbowanie opowiedzenia jakiejś prostej historii. Na dwuwymiarowej płaszczyźnie szyby świetnie sprawdzą się zawieszane na przyssawkach witraże, małe figurki lub drzewka. Dodanie trzeciego wymiaru do naszego „obrazu” będzie wspaniałym zabiegiem.

PIĘKNO PROSTEJ KOMPOZYCJI

Nadmiar ozdób to częsty błąd popełniany ze względu na atakujące nas zewsząd promocje i reklamy. Jedna piękna ozdoba nie musi prezentować się równie pięknie z inną, nie mniej ładną. Warto wyważyć akcenty oprawy naszego okna. Skupiając się na najważniejszych punktach możemy dojść do wniosku, że jeden duży wieniec, w oknie z długimi białymi firanami nie odbierze oknu jego funkcjonalnego charakteru. Podobnie symetryczne ustawienie trzech figurek aniołów na parapecie, będzie idealne. Proste, skromne ozdoby powinny sprawdzić się w przypadku okien, z których najczęściej korzystamy. Uchroni to nasze ozdoby przed zniszczeniem, a nam pozwoli docenić w pełni widok za oknem. Skromna dekoracja nie oznacza pozbawienia jej smaku! Kompozycyjny balans podkreśli równowagę pomieszczenia i zwróci większą uwagę na jakość użytych ozdób.

WIĘCEJ NIŻ OKNO

Robiącym ciekawy efekt zabiegiem jest dekorowanie nie samego okna lecz przestrzeni wokół niego. W tym przypadku idealnie sprawdzą się np. lśniące anielskie włosy zawieszone na firankach, bombki zwisające z karniszy, gałązka przymocowana do ściany z ciasteczkami zawieszonymi na jej gałązkach. Za to lampki podwieszone nad oknem i wzdłuż firanek komponują się świetnie z małymi roślinnymi ornamentami rozłożonymi na parapecie: złotymi szyszkami, świeczką okalaną sosnową gałązką. Pamiętajcie, że zbyt jaskrawe, migotliwe lampki w oknach zwracają uwagę z zewnątrz, lecz po dłuższym czasie są dość męczące dla domowników. Zaślepiają one bowiem cały wystrój, a często nie pozwalają zasnąć. Choinkowe lampki w jednym kolorze, można łatwiej dopasować oraz ewentualnie połączyć z inną barwą. Choć białe, łagodnie rozproszone światła świec są esencją świątecznego klimatu.

Oczywiście, podane tu przykłady to tylko propozycje w morzu możliwości dostępnych dekoracji. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli okna nie są centralnym punktem naszego świątecznego wystroju, to właśnie one oddają na zewnątrz sendo naszej świątecznej atmosfery. Dobrze, gdy w koncepcji naszej aranżacji stało się ona czymś więcej, nie tracąc jednocześnie swego okiennego charakteru.

Życzymy Wam pomysłowości i dużo cierpliwości przy świątecznym dekorowaniu Waszych „czterech kątów”.

Najnowsze wpisy

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie