Okno energooszczędne powinno nie tylko skutecznie chronić wnętrza przed utratą ciepła, ale też aktywnie pozyskiwać je z otoczenia.
W budynkach energooszczędnych, a szczególnie w domach pasywnych, stawia się przede wszystkim na wykorzystanie okien jako potencjalnych źródeł energii.
OKNA I ICH WSPÓŁCZYNNIK PRZENIKANIA CIEPŁA
Normy budowlane określają podstawowe parametry, jakie powinny spełniać okna. Stolarka okienna przeznaczona do domów energooszczędnych musi mieć współczynnik przenikania ciepła Uw nie wyższy niż 1,1 W/m2·K. Dla okien połaciowych to 1,3 W/m2·K .W praktyce można jednak zastosować okna o lepszych parametrach, np. dwukomorowe z ciepłą ramką, które osiągają Uw=0,8 W/m2·K. Jeszcze ostrzejsze normy obowiązują w budownictwie pasywnym , czyli takim, które nie tylko ma niskie zapotrzebowanie na ciepło, ale też jest przystosowane do wykorzystywania ciepła słonecznego, czy wytwarzanego przez domowe sprzęty, a nawet samych mieszkańców. W takich domach współczynnik przenikania ciepła okien nie może być wyższy niż 0,8 W/m2·K. Oknem, które spełnia takie wymagania jest na przykład – ZOBACZ OKNO.