Rzeczywiście panuje przekonanie, że okna aluminiowe są zimne, bowiem sam metal jest zimnym materiałem. Jednak w nowoczesnych profilach aluminiowych stosuje się technologie, dzięki którym okna aluminiowe można montować nawet w domach pasywnych.
Faktem jest, że w takiej samej temperaturze otoczenia okna z PVC w dotyku są cieplejsze niż te z aluminium. To wynika w właściwości obu materiałów – ich przewodnictwa cieplnego. Jednak możliwość stosowania wkładek termicznych w profilach aluminiowych powoduje, że parametry izolacyjności cieplnej będą tak samo dobre jak profili z PVC.
PROFILE ALUMINIOWE „ZIMNE” I „CIEPŁE”
Na rynku są dostępne te dwa rodzaje profili aluminiowych – “zimne” i “ciepłe”. Profile „zimne” są w całości z aluminium, mają więc niską izolacyjność cieplną. Mają zwykle jedną komorę – nazywane są jednokomorowymi. Używa się ich do konstrukcji nieogrzewanych ogrodów zimowych czy zabudowywania balkonów. Jednak do produkcji okien stosuje się profile „ciepłe”, wielkomorowe, z wkładkami termicznymi. Od niedawna są produkowane bardzo nowoczesne profile o doskonałych parametrach, które mają współczynnik przenikania ciepła dla samych ram, czyli Uf, nawet poniżej 0,8 W/m2K. To absolutnie dorównuje profilom z PVC.
OKNO ALUMINIOWE DO DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH I PASYWNYCH
Przykładem okna aluminiowego, które można montować w domach energooszczędnych i pasywnych jest okno ALIPLAST STAR firmy AdamS. W komorach profili zastosowano przekładkę termiczną z poliamidu oraz specjalnie zaprojektowane uszczelki umożliwiające uzyskanie najwyższych parametrów termicznych dla okien na rynku. Głębokość ramy wynosi 90 mm, a skrzydła 99 mm. Współczynnik przenikania ciepła dla ramy Uf wynosi od 0,6 W/m2K. Natomiast całe okno ma Uw=0,80 W/m2K (z certyfikatem z Instytutu Domów Pasywnych), a 0,78 W/m2K (z certyfikatem IFT Rosenheim) – ZOBACZ OKNO.