Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Letnie okno

Koniec roku szkolnego jest oficjalnym rozpoczęciem lata. Wakacyjne upały to doskonała okazja do wypoczynku nad jeziorem, wyjazdu na dłuższą wycieczkę czy czytanie książki w domowym zaciszu. Letnia pogoda może być niejednokrotnie uciążliwa i tak jak częste burze występujące w tym okresie, tak samo upały mogą wpłynąć na nasze samopoczucie. Cyrkulacja powietrza oraz bezpieczeństwo naszego domu zależą w dużej mierze od naszych okien oraz tego jak z nich korzystamy.

Letni chłodek

Pierwszą rzeczą o jaką martwimy się w lato to dostęp do ożywczego chłodnego powietrza. Na noc otwieramy okna by odświeżyć sypialnią, jednak za dnia nie jest to już tak dobrym pomysłem. Słoneczny żar wdziera się do naszego mieszkania ze zdwojoną siłą, a niebezpieczne przeciągi mogą doprowadzić nas do choroby lub stać się przyczyną uszkodzeń w naszym domu. Siła ciągu powietrza może z łatwością i do tego z dużą siłą zatrzasnąć drzwi między pokojami. Wyszczerbione zamki i pęknięte szyby drzwi są efektem otwartego na oścież okna. Czy są jakieś alternatywy pomagające nam cieszyć się, a nie męczyć w wakacyjnym upale? Pomijając wiatraki i klimatyzację, możemy wyposażyć swój dom w odpowiednie rolety. Promienie słoneczne nie będą bezkarnie penetrowały naszych pomieszczeń, zwiększając ich temperatury. Rolety zewnętrzne, zapewniają całkowite wyciemnienie pokoju. Wewnętrzne rolety, lub zasłony są półśrodkiem w walce z upałem. Dodatkowa warstwa w postaci zasłon może być nie tylko estetycznym dodatkiem. To kolejna bariera zatrzymująca rozgrzewające promienie.

Bzyczenie pod sufitem

Kolejnym problemem, z jakim musimy zmagać się w lato, to wszędobylskie muchy, pszczoły, osy, szerszenie i inne owady, wdzierające się celowo lub przez przypadek do naszego domu. Znów, otwarte na oścież okno nie zniechęci insektów do pozostawienia nas w spokoju. Rozszczelnione delikatnie okno zdecydowanie zmniejszy napływ małych intruzów. Doskonałym rozwiązaniem będzie ramkowa moskitiera, zamontowana na oknie. Specjalna transparentna siatka zatrzyma nawet małe meszki i pozwoli cieszyć się nam oknem, otwartym po zmroku bez potrzeby gaszenia światła. Jest to bardzo dużą zaletą. Zapobiegamy dzięki temu różnego rodzaju ukąszeniom i bzyczeniu budzącemu nas w nocy.

Projekt na chłodno

W walce o wakacyjne wytchnienie musimy przede wszystkim zacząć od podstaw. Projekt domu jest najbardziej determinującym aspektem w kontekście temperatury domu. To po jakiej stronie mamy okna, w jakim miejscu położone jest nasze domostwo będzie rzutowało na całościowy wykres temperatury przez wszystkie pory roku. Zwrócenie uwagi na odpowiednio rozmieszczone okapy, zadaszenia lub balkony, osłoni nas przed nadmiernym nasłonecznieniem gdy słońce lać będzie z góry żar. W efekcie nawet w przypadku dużych przeszkleń nie musimy stosować osłon okiennych.

Ożywcze rośliny

Niebagatelnym czynnikiem redukującym temperaturę w naszym mieszkaniu, jest ilość roślin jaką posiadamy w nasłonecznionym pomieszczeniu. Pięknie zielone paprotki to nie tylko wystrój naszych parapetów i przyjemna dla oka roślinka. Przede wszystkim to organizm oczyszczający powietrze dzięki umiejętnemu przetwarzaniu promieni słonecznych i dwutlenku węgla. Kilka doniczek rozstawionych w okolicy okna sprawi że upał delikatnie zelży. Do tego celu doskonałe są wcześniej wspomniane paprocie. Te prehistoryczne rośliny znane są ze swojej doskonałej efektywności w produkcji tlenu, dodatkowo delikatnie wytłumią nasze pomieszczenie. Pamiętajmy jednak, że rośliny to także odpowiedzialność. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu naszych podopiecznych. Zadbajmy o to szczególnie gdy wyruszymy w dłuższą podróż.

Bezpieczeństwo domu zacznij od okna

Dbanie o chłód w Twoim domu jest kwestią bardzo istotną, lecz nie może przesłonić bezpieczeństwa domu. Pamiętajmy że lato to również gwałtowne burze. Dlatego niezmiernie ważne jest sprawdzenie czy nasze okna są zamknięte bądź delikatnie rozszczelnione. Zapominalstwo może kosztować nas zalany parapet i parkiet, czy co gorsza wyszczerbione okno. Dlatego sprawdźmy wszystkie okna, szczególnie dachowe czy zostały zabezpieczone. Nasz dłuższy wyjazd może przyciągnąć również uwagę złodziei. To właśnie otwarte okna zachęcają rabusiów do wtargnięcia do naszego miru domowego. Okna antywłamaniowe zapobiegną włamaniu, ale tylko wtedy gdy korzystamy z zamontowanych mechanizmów.

Najnowsze wpisy

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie