W tym wypadku najważniejsza jest izolacyjność akustyczna okna, zwana dźwiękoszczelnością. Określa się ją za pomocą współczynnika izolacyjności akustycznej właściwej Rw, którą wyraża się w decybelach.
Zasada jest taka, że im wyższy współczynnik Rw, tym lepiej okna będą izolować hałas z zewnątrz, a więc w domu będzie ciszej.
POZIOM HAŁASU
Zanim zdecydujemy o wyborze okien, powinniśmy się zorientować, jaki jest poziom hałasu w naszej okolicy, bowiem wtedy odpowiednio dopasujemy okna. Hałas określa się w decybelach (dB). Szum liści to około 20 dB, spokojna rozmowa 50 dB, a hałas ruchliwej ulicy – 70 dB. Warto wiedzieć, że wzrost poziomu hałasu o kilka decybeli oznacza, że nasz słuch odbiera dźwięk nawet jako dwukrotnie głośniejszy. Jako mało uciążliwe określa się dźwięki poniżej 52 dB, średnio uciążliwe od 52 do 62 dB, hałas do 70 dB odbieramy jako uciążliwy, ale już ten powyżej 70 dB jako bardzo przykry.
CO OZNACZA WSPÓŁCZYNNIK RW?
Określa wartość redukcji hałasu z zewnątrz (w dB). To parametr dotyczący nie tylko okien, ale i innych przegród akustycznych, jak np. ściany. Obecnie standardowe okna mają współczynnik Rw około 30 dB. To wystarczy w spokojnych okolicach na wsi czy pod miastem. Jednak tam, gdzie hałas jest bardziej uciążliwy, potrzebne są okna o Rw wynoszącym co najmniej 35 dB. W pobliżu lotniska czy torów kolejowych najlepszym wyborem będą okna akustyczne, takie jak model Passiv-line S firmy AdamS. Ma ono najwyższy poziom redukcji hałasu, czyli Rw=45 dB. Ten model okna PVC ma też doskonałe parametry przenikalności cieplnej, przepuszczalności powietrza i odporności na włamanie. Passiv-line S może być bez ograniczeń stosowane na terenach zurbanizowanych, zlokalizowanych w dowolnej strefie klimatycznej oraz dowolnej strefie obciążenia wiatrem.
Kiedy kupujemy okna, trzeba też się upewnić czy podane Rw dotyczy całego okna czy tylko szyb. Powinniśmy poznać Rw dla całego okna.
PASSIV-LINE S
WSKAŹNIKI C I CTR – CO OZNACZAJĄ
Producenci okien podają również tzw. widmowe wskaźniki adaptacyjne o symbolach C oraz CTR. Czym się różnią? Częstotliwością hałasu, jaki tłumią. Wskaźnik C informuje o zdolności tłumienia takiego hałasu, jaki panuje w pobliżu lotnisk, autostrad albo tras kolejowych, gdzie pojazdy poruszają się bardzo szybko. Natomiast wskaźnik CTR dotyczy niskich częstotliwości, czyli np. miejskiego ruchu ulicznego. Wskaźniki te są podawane w nawiasach, np. Rw(C;CTR)=32 dB (-1; -2). Oznacza to, że okno ma wskaźnik Rw równy 32 dB, ale dźwięki określane przez wskaźnik C będzie tłumić do 31 dB, a dla CTR do 30 dB.