Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Jesienna konserwacja okna

Po ciepłym okresie letnim powinniśmy przedsięwziąć kroki w celu zabezpieczenia naszych okien przed wilgocią i zimnem okresu jesiennozimowego. Solidna konserwacja okien i rozsądne użytkowanie zapewni nam długowieczność przeszkleń i większy komfort w naszym mieszkaniu.

Od czego zacząć?

Po wakacjach, na naszych oknach zbiera się bardzo dużo pyłu i osadu. Gromadzące się na powierzchni szkła zanieczyszczenia wyglądają nieestetycznie oraz na dłuższą metę są w stanie szkodzić tafli szkła. Dzięki okresowemu myciu szyb uchronimy nasza taflę przed tymi nieprzyjemnościami. Będzie to również bardzo dobry początek do dalszych prac konserwacyjnych. Myjąc okna skupmy się nie tylko na tafli szkła ale również na uszczelkach, zawiasach czy systemach przesuwnych. Odświeżenie tych miejsc wilgotną szmatką z dodatkiem mydła pozwoli pozbyć się nieczystości, odsłaniając tym samym miejsca narażone na degradację. Niestety każde okno po pewnym czasie zużywa się w naturalny sposób, jednak konserwując je możemy sprawić by proces ten był rozciągnięty na lata jeśli nie dekady. Dlatego na początek pamiętajmy by myć nasze okna w szczególności przed okresem jesiennym.

Co dalej?

Następnym krokiem jest dokładne obejrzenie ram i sprawdzenie szczelności poszczególnych partii okna. Najpierw sprawdźmy okucia to od ich stanu zależy, czy skrzydło będzie się wygodnie otwierać i zamykać oraz dobrze dolegać do ramy. Powinny one solidnie przylegać do ramy. W tym celu musimy je wyregulować oraz zabezpieczyć przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami powstałymi w wyniku użytkowania. Przyjrzyjmy się wszystkim wkrętom i dokręćmy poluzowane. Po sezonie zimowym możemy delikatnie obluzować docisk skrzydła do ramy, jednak w okresie zimowym zadbajmy o to by zminimalizować straty ciepła. Stosując w okuciach TITAN rozwórkę zima-lato w oknach firmy Adams, możemy redukować straty ciepła i oszczędzać energię. Ustawienie rozwórki w odpowiednim położeniu pozwala dopasować kąt uchylenia okna do aktualnych warunków pogodowych. Rozwórkę zima-lato możemy w dowolnym momencie, bez problemu zainstalować w działającym już oknie. Pozwala to na oszczędzenie sobie wysiłku manualnej regulacji okna.

Subtelna opieka

Przy dalszej konserwacji okna, musimy mieć na uwadze że mimo iż nawet najsolidniejsze przeszklenia powinny być pielęgnowane możliwie delikatnymi środkami. Unikajmy zatem silnych preparatów chemicznych. Wszelkiego rodzaju odrdzewiacze  i odkamieniacze mogą uszkodzić antykorozyjna powłokę okna. Bardzo dobrym rozwiązaniem pozwalającym na pozbycie się uporczywych zanieczyszczeń jest sprężone powietrze. Ten „wynalazek” używany jest na co dzień w czyszczeniu wrażliwych na wilgoć i zarysowania, podzespołów komputerowych. Sprężony strumień powietrza pozbywa się przyległego brudu bez niebezpieczeństwa uszkodzenia elementu. Dodając do tego wspomnianą wcześniej lekko wilgotną szmatkę możemy bardzo łatwo oczyścić wszystkie zakamarki, by przystąpić do należytej konserwacji. Okucie należy nasmarować np. białym smarem maszynowym, wazeliną, oliwką albo olejem silikonowym. Świetnie sprawdzi się też olej bez żywic i kwasów. Przestrzegamy natomiast przed stosowaniem olejów jadalnianych oraz ciężkich smarów przemysłowych.

Zadbane uszczelki

Szczelność to jedna z najważniejszych funkcji okien. W przypadku ich znacznego zniszczenia musimy je niestety wymienić. Dlatego warto skupić się na ich sezonowej konserwacji. Często zapominamy że uszczelki spełniają swoje funkcje gdy są suche. to dlatego tak ważne jest ścieranie skropliny z okna w ich rejonie. Woda rozszczelnia przestrzeń izolującą i działa destrukcyjnie na tworzywo uszczelki. W szczególności gdy zbiera się w nadmiernej ilości i pozostaje tak bardzo długi czas. Konserwując uszczelki musimy zatem skupić na odizolowaniu ich od wody. Możemy nanieść na nie glicerynę, wazelinę techniczną lub silikon w areozolu. Te substancje sprawią że uszczelki przez długi czas będą nam służyć.

Początek jesieni to czas który warto wykorzystać by zadbać o stan swoich okien, by przetrwały w dobrym stanie nie tylko jesień i zimę ale także by przez wiele lat służyły Ci pełną funkcjonalnością.

Najnowsze wpisy

Siųsti užklausą

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie