Wietrzenie mieszkania jest niezbędne by powietrze w naszych czterech kątach było świeże, czyste i zdrowe. Codzienne domowe czynności takie jak suszenie prania, kąpiele czy zmywanie naczyń powodują powstawanie wilgoci, podczas gotowania powstają nieprzyjemne zapachy. Jak zatem zadbać o świeże powietrze w naszym mieszkaniu?
Wietrząc pozbywamy się zanieczyszczeń i wilgoci
Wietrzenie pomieszczeń jest niezbędne do wymiany zużytego powietrza na świeże. W niewietrzonych pomieszczeniach gromadzą się niebezpieczne dla zdrowia dwutlenek węgla, kurz czy zarodniki pleśni, a długotrwałe przebywanie w takich miejscach powodować może senność, bóle głowy czy zawroty. Wietrzenie mieszkania wpłynie pozytywnie nie tylko na Wasze zdrowie, ale także na komfort życia, jakość snu czy odpoczynku. Świeże powietrze pomaga także efektywniej pracować czy się uczyć.
Szybko i skutecznie, czyli zasada 10 minut
Zaopatrywanie pomieszczeń w świeże i czyste powietrze jest dla nas zdrowe, ale także podnosi komfort mieszkania. Najlepsza metoda, aby przewietrzyć mieszkanie, a przy tym stracić jak najmniej ciepła, to wietrzenie przez przeciąg. Należy otworzy dwa przeciwległe okna w pomieszczeniu i zamknąć drzwi, dzięki temu wymiana powietrza następuje bardzo szybko. Równie skuteczną metodą jest także wietrzenie na oścież, wystarczy maksymalnie otworzyć jedno okno w pomieszczeniu na około 5-10 minut.
Nie uchylajcie okien na długi czas. Jeśli planujemy dłuższą nieobecność, nie zostawiajmy uchylonych okien, spowoduje wyziębienie ścian i mebli oraz ogromne straty energii cieplnej.
Nie dajmy sobie także wmówić, że wietrzenie mieszkania, kiedy na zewnątrz ziąb i plucha wprowadza wilgoć. Dlatego nawet jeśli na zewnątrz pada deszcz, śnieg lub jest mgła to nie wahajcie się otworzyć na kilkanaście minut okna.
Prawidłowo wietrzone mieszkanie oszczędza energię i ogranicza koszty ogrzewania. Szybka wymiana powietrza nie wychładza pomieszczeń i nie wyziębia ścian.
Wietrzenie domu, gdy grzejniki grzeją
Wielu z nas zimą, gdy na zewnątrz ujemne temperatury, otwiera okna rzadziej. To powoduje, że jakość powietrza, którym oddychamy znaczniej się pogarsza. Nie rezygnujmy z otwierania okien zimą. Pamiętajmy, że nowoczesna stolarka okienna jest wyjątkowo szczelna, a to utrudnia wymianę powietrza. Zasada jest prosta, zimą otwieramy okna szeroko i na krótki czas. Najgorszym pomysłem jest uchylanie okien na stałe i podkręcanie ogrzewania, co powoduje znaczne straty energii cieplnej i wyższe rachunki za ogrzewanie.
Nawiewniki na ratunek
Wilgoć w pomieszczeniu sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów, pleśni i plam wilgoci na ścianach. Rozwiązaniem mogą być nawiewniki, które zapewniają dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza bez otwierania okien. Nawiewniki są dobrym rozwiązaniem w bardzo wilgotnych pomieszczeniach, nie polecamy ich stosować w całym mieszkaniu.