Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Kiedy należy zdecydować się na wymianę okien?

Wymiana okien to poważna decyzja, której nie podejmujemy pochopnie, a zarazem spora inwestycja, gdzie nie warto oszczędzać. Zanim podejmiecie ten krok zapoznajcie się z naszym poradnikiem.

Na ramie okiennej lub szybie widzicie uszkodzenia? W mieszkaniu czujecie przewiew, a za ogrzewanie płacicie coraz wyższe rachunki? A może macie problemy z zamykaniem okna? To oznacza tylko jedno: potrzebne Wam nowe okna. Jak podpowiadają specjaliści, nie są to jedyne oznaki, że Wasze okna nie spełniają swojej funkcji. Zebraliśmy kilka z najczęstszych przyczyn, aby pokazać, że czas na wymianę.

Dobrej jakości okna powinny nam służyć nawet kilkadziesiąt lat, pod warunkiem, że zostały odpowiednio dobrane i zamontowane. Okazją, by sprawdzić ich stan techniczny są większe porządki, na święta i specjalne okazje, bo wtedy większość z nas zabiera się za mycie okien.

Zimą nie musi być zimno

Najczęściej przyczyną wymiany okien jest ich nieszczelność. Ciepło uciekające zimą przez okna sprawia, że nasze rachunki za ogrzewanie rosną błyskawicznie, a mieszkańcy w dalszym ciągu nie mają komfortu cieplnego. To główny argument przemawiający za szybką wymianą okien na nowe, jednak nie jedyny, gdyż – z drugiej strony- stare, zimne szyby sprawiają, że nasze mieszkanie szybko się nagrzewa w okresie letnim. Decyzja o wymianie stolarki okiennej na taką o lepszych właściwościach termoizolacyjnych sprawi, że zmniejszy się nie tylko utrata ciepła, ale także nasze rachunki poniesione na dogrzewanie zimą i chłodzenie latem. Wybierając w sklepie nowe okna, zapytajmy sprzedawcę o współczynnik przenikania ciepła, który określa ile ciepła będzie Wam uciekało przez okno. Im niższa wartość, tym mniejsze straty ciepła w Waszym mieszkaniu.

Uszkodzenia widoczne gołym okiem

Przypadki chodzą po ludziach, praktycznie w każdym domu może dojść do niefortunnego wypadku, próby włamania oraz aktu wandalizmu. Upadająca podczas burzy gałąź, czy nieostrożna dziecięca zabawa mogą spowodować uszkodzenia okien. W niektórych przypadkach wystarczy naprawa uszkodzonego elementu, ale czasami konieczna jest wymiana na nowe. I tu najlepiej zdać się na pomoc fachowca, który fachowym okiem oceni stan istniejącej stolarki.

Wygląd okien pozostawia wiele do życzenia

Spoglądasz w okno i widzisz, że nie wygląda ono tak ładnie jak dawniej. To normalne, że jego wygląd zmienia się pod wpływem użytkowania i działania czynników atmosferycznych. Po latach, na powierzchni okien mogą pojawić się rysy, przebarwienia i plamy. Dla wielu z nas to powód, by zdecydować się na remont.

Renowacja okien na własną rękę jest jednakże niemożliwa, bo choć w sklepach znajdziemy folię renowacyjną, to w praktyce jej użycie często okazuję się bardzo kosztowne. Egzaminu nie zda także próba samodzielnego przemalowania ram okiennych, gdyż do ich lakierowania używa się profesjonalnych podkładów i farb, które nakładane są metodą natryskową w warunkach przemysłowych. Wcześniejsze, dokładne zeskrobanie starej farby jest raczej niewykonalne…

Hałas nie daje Ci spać

Nie możecie zmrużyć oka, bo hałas uliczny jest nie do zniesienia? Oznacza to, że Wasze okna w niewystarczający sposób tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz. W tym przypadku również warto rozważyć ich wymianę.

Izolacyjność akustyczną stolarki okiennej określa ważony wskaźnik izolacji akustycznej Rw, z korekta C, Ctr – w zależności od rodzaju hałasu. O tym więcej w innym artykule.

Generalnie: im jest on wyższy, tym dla Was korzystniej. Jeśli mieszkacie przy ruchliwej ulicy lub w centrum miasta zainwestujcie w szyby o Rw nie niższym niż 35 dB. Na przedmieściach czy spokojnym osiedlu wystarczą takie o współczynniku od 30 do 32 dB. Zanim jednak udacie się do sklepu po nowe okna dowiedzcie się, z jakim natężeniem hałasu macie na co dzień do czynienia. Dla większości miejscowości stworzono tzw. mapy akustyczne, gdzie można to sprawdzić.

Zatem podsumowując, najczęściej przyczyną wymiany okien jest ich zły stan techniczny, czyli nieszczelność, zniszczone i wypaczone ramy oraz kłopoty z ich użytkowaniem, zamykaniem, otwieraniem. Jeśli już wiesz, że przyszedł czas na wymianę okien, zapoznaj się z naszą ofertą.

Pamiętajcie, że prawidłowa pielęgnacja okien i używanie odpowiednich środków czyszczących przedłuży ich żywot i ładny wygląd.

Najnowsze wpisy

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie