Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Jak przygotować okna do zimy? Trzy kroki do okien bez uszkodzeń

Jesień to ostatni dzwonek, by przygotować okna na opady śniegu, srogi mróz i podmuchy wiatru. Dobrze zakonserwowana stolarka okienna ochroni nasze mieszkanie przed chłodem, a nas przed naprawą okien i wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Podajemy kilka prostych i sprawdzonych sposobów, jak zabezpieczyć okna przed zimą.

Zima to czas, kiedy okna są najbardziej narażone na uszkodzenia. Na ich stan negatywnie wpływają ostry wiatr, srogi mróz i obfite opady śniegu. Zanim temperatury spadną poniżej zera warto poświecić nieco czasu na konserwację stolarki okiennej. Nie wiesz od czego zacząć? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Po pierwsze umyj dokładnie okna

Konserwację okien przed zimą należy zacząć od ich dokładnego umycia. Wybierz odpowiedni do tego dzień, najlepiej kiedy na zewnątrz będzie ciepło, ale nie przy silnym słońcu. Pamiętaj, by wybrać odpowiedni środek czyszczący, dostępny w każdym markecie. Do umycia okien wystarczy mała ilość płynu oraz miękka ścierka bez szwów. Bezpiecznym sposobem jest także odrobina płynu do mycia naczyń dodana do wody.

Rzuć okiem na stan stolarki

Świeżo umyte, czyste okna możesz dokładnie obejrzeć, by sprawdzić ich stan techniczny. Na początek zobacz, czy wszystkie elementy ruchome działają prawidłowo. Jeśli okna ciężko się otwiera lub zamyka powinniśmy je wyregulować. Podobnie jeśli jest nieszczelne, bo taka wada znacznie zwiększy rachunki za ogrzewanie.

Następną czynnością powinno być zabezpieczenie części ruchomych. Nasmaruj zawiasy i elementy ruchome wazeliną techniczną lub smarem na bazie sylikonu. Do tak zakonserwowanego okna nie przylega kurz, a to ułatwi Wam utrzymanie okna w czystości.

Nie zapomnij o uszczelkach

Podczas zabezpieczania okien przed zimą należy zwrócić szczególną uwagę na uszczelki, które są szczególnie narażone na zniszczenia. Jest to element stolarski okiennej, który także należy konserwować za pomocą smarów sylikonowych lub technicznej wazeliny. Najbardziej narażone na zanieczyszczenia i uszkodzenia są uszczelki na dole okna i to im powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi.

Odpowiednia konserwacja okien sprawi, że przejdą one zimę bez szwanku. Warto poświęcić chwilę i wykonać trzy proste czynności, by wiosną nie liczyć strat związanych z wadliwą stolarką w naszym domu.

Przed zakupem okien warto sprawdzić jakość nawet najmniejszych elementów. Najlepiej postawić na wyroby renomowanych producentów, by służyły nam one przez kolejne lata i zimy. Jeśli jesteś zainteresowany wymianą stolarki okiennej zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą firmy AdamS.

Najnowsze wpisy

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie