Rozpoczął się rok szkolny i nasze pociechy znów wchodzą w wir nauki. Dobra jakość powietrza w szkolnych salach i pomieszczeniach domowych wpływa na zdrowie i wydajność uczniów oraz nauczycieli. Świeże powietrze w salach lekcyjnych poprawia zdolność uczenia się.
Świeżość umysłu
Ryzyko chorego budynku
Niewłaściwa jakość powietrza w salach lekcyjnych może być przyczyną problemów zdrowotnych uczniów i nauczycieli, a także wpływać na komfort ich nauki i pracy. Może prowadzić do powstawania tzw. „zespołu chorego budynku”, objawiającego się m.in. zmęczeniem, uczuciem duszności, bólami i zawrotami głowy, drażliwością, obniżoną koncentracją uwagi, zaburzeniami pamięci, podrażnieniem błon śluzowych oczu czy górnych dróg oddechowych. W połączeniu z dużą ilością młodych uczniów w klasie zmieniających się co lekcję pomieszczenia muszą być bardzo gruntownie wietrzone. Dlatego tak ważne jest, by nauczyciele otwierali okna w trakcie przerw lekcyjnych. Wymiana okien na modele wyposażone w wentylację wpływa znacznie na lepszą jakość powietrza w budynkach szkolnych. Okna zainstalowane w klasie powinny być wyposażone w urządzenia ułatwiające wentylację przy zamkniętym oknie np. klapę lub moduł wentylacyjny. Zbyt szczelne okna mogą być powodem niewłaściwego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej często stosowanej w tego typu budynkach.
Praca domowa
Jako rodzic nie mamy wpływu na infrastrukturę szkoły swojego dziecka. Możemy za to uświadomić je o potrzebie częstej wentylacji pomieszczeń oraz konsekwencjach jakie niesie ze sobą nauka w niewietrzonej klasie. Jednak dziecko po szkole wraca do domu i musi równie mocno skupić się na nauce. Dobre okna pozwalające na łatwe otwarcie sprawią, że będzie ono bez problemu mogło samo zadbać o wentylację swojego pokoju i wprowadzi ten nawyk do swojego dojrzałego życia. Ponadto warto zwrócić uwagę na ilość naturalnego światła wpływającego do domowych pomieszczeń. Okna z szybą ECLAZ to połączenie wysokich parametrów energetycznych z doskonałą przeziernością poprawiającą nawet do 10% dostępność światła dziennego, zapewniając komfort świetlny mieszkańcom.
Naukowy sposób na poprawę nauki
Dobrze wentylowane pomieszczenia poprawiając ogólna jakość powietrza sprawiają że młodzi uczniowie są bardziej skoncentrowani, unikają ryzyka chorób dróg oddechowych oraz poprawiają ich ogólne samopoczucie. Co więcej odpowiednia wentylacja jest ważna również ze względu na panującą we wnętrzu wilgotność powietrza. O tym jak istotne jest radzenie z zaparowanymi oknami poświęciliśmy osobny artykuł.
Te właśnie argumenty, wskazują na konieczność zapewnienia w pomieszczeniach edukacyjnych prawidłowej jakości powietrza, sprzyjającej lepszemu samopoczuciu i zdrowiu uczniów, jak również nauczycieli oraz zwiększeniu aktywności w przyswajaniu wiedzy. Z początkiem nowego roku szkolnego warto o tym pamiętać.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami, którzy chętnie doradzą przy wyborze najlepszego rozwiązania.