Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Zasłony na okna – jak je dobrać?

Okno jest naszym źródłem naturalnego światła. Stawiając na niezakryte okno, decydujemy się na przestronność i mocno doświetlonego pomieszczenia. Wiele osób, preferuje jednak przytulny ciemniejszy klimat. W tym celu warto zastanowić się, czy zasłony nie są dobrym rozwiązaniem. Dobierając odpowiednie zasłony, nie musimy przecież rezygnować ze światła w naszym domu.

ZA OSŁONĄ

Zasłony chronią nie tylko od nadmiaru światła, ale również pozwalają się ukryć przez wzrokiem osób z zewnątrz. Nikt nie lubi, gdy nieznany nam obserwator ma wgląd w naszą życiową przestrzeń. W to co robimy i jak spędzamy czas w naszym domu. W przypadku domów położonych na odludnych terenach, nie jest to problemem, lecz mieszkania w blokach, są zazwyczaj usytuowane obok siebie. Także jeśli cenimy sobie prywatność warto zainwestować w ładne zasłony, które dodatkowo świetnie komponować się będą z naszym wnętrzem.

JAK JE DOBRAĆ?

Dopasowanie kluczem sukcesu Najpierw musimy poznać wymiar naszych zasłon. Nie chcemy by zbyt długi materiał ciągnął się po naszej podłodze, tak samo jak nie chcemy uzyskać komicznego efektu w przypadku zbyt krótkich zasłon. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na okno, które będzie zasłaniać materiał. Rozmiar okna zdefiniuje rozmiar zasłon oraz ich krój. Nie do każdych okien pasują długie zasłony. Czasem krótsze, sięgające za parapet zasłony wyglądać będą dużo ładniej. Istotne jest aby Jeśli chodzi o szerokość, to aby zasłony ładnie się układały powinniśmy się trzymać zasady, zgodnie z którą szerokość zasłony musi wynosić 1,5 szerokości okna. Także umieszczenie zasłon jest istotne w perspektywie całego pomieszczenia. Karnisze umieszczone tuż pod sufitem, powiększą nasze pomieszczenie i sprawią że zasłony prezentować się będą z elegancją i stylem.

CECHY MATERIAŁU

Dobór materiału zasłon jest istotny i w zależności na jaki się zdecydujemy, tak bardzo nasze zasłony będą zatrzymywać światło zewnętrzne. Czasami nie jest to oczywisty wybór. Chcąc delikatnie rozproszyć światło w naszym pokoju, zwrócimy się ku bardziej syntetycznym tkaninom, o cieńszych włóknach. Organza lub sztuczny jedwab świetnie nadadzą się do salonu, delikatnie blokując dostęp światła zza naszych okien, pozostawiając jasną specyfikę living roomu. Do sypialni pasować będzie grubszy materiał dobrze zatrzymujący światło. Takim materiałem może być na przykład: welur, atłas, gruby len czy aksamit. W doborze materiału, powinniśmy kierować się nie tylko przepuszczalnością światła lecz również praktyczną stroną faktury materiału. Najbardziej opłaca się inwestować w tkaniny łączące w sobie, łatwość pielęgnacji i odporność na wielokrotne pranie i uszkodzenia.

CO WE WNĘTRZU TO NA OKNIE

Dekoracja okienna musi pasować do wystroju całego wnętrza. Zasłony mogą przewrotnie kontrastować z kolorem ścian nasyceniem barwy, bądź natężeniem wzorów. W przypadku gdy nasze ściany mają intensywny kolor, możemy go stonować łagodniejszym odcieniem firan. Cały wystrój, jeśli nie jest utrzymany w jednym stylu może być przełamany właśnie zasłoną – ciekawym wzorem zawartym na dwóch kotarach, lub lekkim ornamentem na materiale. Ważne aby same zasłony sprawiały dobre wrażenie we wnętrzu – wtedy gdy przysłaniają okno i wtedy gdy pomieszczenie rozświetla uwolnione piękne okno.

Najnowsze wpisy

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie