Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Styl eklektyczny- przeznaczony dla każdego

Przeglądając tablice na Pintereście lub oglądając zdjęcia inspiracje na homebook’ u- można zaobserwować różną mieszankę, w której wykorzystywane są różne elementy różnych stylów architektonicznych. Jak wykorzystać styl eklektyczny we wnętrzach i dlaczego jest taki ciekawy? Dzisiaj postaram się o tym napisać.  

Trochę historii o tym stylu

Słowo pochodzi z greckiego (eklektikós) – i oznacza „wybierający”. W tym kierunku przede wszystkim chodzi o łączenie różnych stylów często niepasujących do siebie elementów. W projektach dominuje swoboda oraz efekt uporządkowanego nieładu, który można zaobserwować we wnętrzach. Styl występuje w różnych epokach, jak i w różnych częściach świata, spotkamy go w całej Europie i w Ameryce Północnej.

Czym się wyróżnia i jakie ma cechy?

Przede wszystkim wyróżnia go swoboda łączenia różnych stylów. Możemy zaobserwować w miejskich kamienicach eklektycznych, cechy stylu renesansowego są to m.in.: okna z charakterystycznymi ozdobami oraz kolumny. Przykładem jest: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie czy również Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi- budynek występował w produkcjach filmowych. We wnętrzach wykorzystuje się patchworkowe płytki i tkaniny. Patchwork to metoda szycia, w której łączy się małe kawałki w większą całość. Uporządkowany nieład, który obserwujemy we wnętrzu. Ważnym elementem jest wykorzystanie głównego motywu przewodniego, może być to kolor lub materiał wykorzystany do ozdobienia naszego pomieszczenia. We wnętrzach możemy wykorzystać szklane ściany, które podzielną naszą przestrzeń, w taki sposób będziemy mieli dwa oddzielne pomieszczenia.

Gdzie zaobserwujemy ten styl?

Przykładem budowli eklektycznych są m.in.:

  • Statua Wolności w Nowym Jorku
  • Pałac Kryształowy w Londynie ( budynek spłonął w 1936 roku)
  • Wieża Eiffla w Paryżu
  • Kościół Fryderyka w Kopenhadze
  • Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi
  • Teatr Polski w  Bielsku-Białej

Warto zwrócić uwagę na kształt i ozdobienie okien, które są widoczne na fasadzie budynków. Okna w kształcie półkolistych zaokrągleń- można powiedzieć, że są to okna customizowane. Przyciągają swoją uwagą, a ozdoby, które znajdują się wokół okien, jeszcze bardziej podkreślają wyjątkowy kształt. Warto zwrócicie uwagę na Pałac Kryształowy w Londynie, który wyróżniał się swoją długością i wysokością. Budynek był zbudowany ze stali i ze szklanych prefabrykatów. Piękny półkolisty dach, który zbudowany ze szkła oraz żeliwa przyciągał swoją uwagę. Pożar niszczył ten wyjątkowy pałac, obecnie możemy go podziwiać i zachwycać się nim jedynie na fotografiach.

Styl przeznaczony dla każdego

Styl eklektyczny to swobodny dobór elementów z różnych stylów architektonicznych. To styl dla osób, które lubią eksperymentować i nie wiedzą, na jaki styl postawić. Wykorzystane różne materiały do ozdobienia wnętrz, a kolory, które są sprzeczne z otoczeniem. Jeśli lubicie eksperymentować, to w tym stylu możecie to zrobić! Eksperymentujcie i dajcie się porwać podczas urządzania swojego wnętrza domu.

Przypominam, że firma AdamS do końca sierpnia Przesuwa się bliżej natury. Oferuje promocje na drzwi tarasowe HST i SMART SLIDE. Więcej informacji na www.adams.com.pl

Najnowsze wpisy

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie