Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Co wyróżnia styl modernistycznym w budownictwie? Jakie są jego cechy?

Czym wyróżnia się styl modernistyczny w architekturze oraz gdzie został zapoczątkowany- w tym artykule postaramy się to wyjaśnić.

Historia i początek stylu modernistycznego

Ten styl również jest określany jako styl nowoczesny, który narodził się w latach 80 XIX wieku. Słowo „modernisto” pochodzi z hiszpańskiego, a przetłumaczone na łacinę oznacza nowoczesny. Technologia, która powstała podczas modernizmu przyczyniła się, aby styl został zapoczątkowany w architekturze. Wyprodukowanie betonu, żelbetonu i stali niewątpliwie przyczyniło się, aby powstały nowe i duże konstrukcje. Budownictwo poprzez osiągnięcia technologiczne poszło do przodu. Pierwsze budynki, które powstały w stylu nowoczesnym zostały wybudowane w Niemczech i w Holandii w latach 1903 oraz 1907. Styl już od roku 1918 do roku 1975 styl na dobre zagościł na terenach: Anglii, Włoch, Francji, Niemiec, ZSRR, Stanów Zjednoczonych i Skandynawii.

Co wyróżnia ten styl?

Charakterystyką tego stylu są prostota i minimalizm, które zostały wprowadzone do przestronnych wnętrz. Budynki były budowane z wieloma przeszkleniami. Wykorzystywane w projektach beton, żelbeton i stal, dzięki czemu mogły powstawać wyjątkowe konstrukcje. Oszczędne dekoracje to również cecha, która wyróżnia ten styl. W pomieszczeniach zostały wprowadzone przemyślane dekoracje, które nadały niepowtarzalny i jedyny klimat miejsc. Postawiono na stonowaną kolorystykę, która wykorzystana została w projektach: biel, czerń, szarość i beż. Budynki powstawały w geometrycznych formach, bryłach. Proste, równoległe i prostopadłe linie, które możemy zaobserwować w tym stylu. Projekty, na które warto zwrócić uwagę to m.in:

– projekt J. Utzon: Opera w Sydney
– projekt O. Niemeyer: Katedra w Brasilii
– projekt P.Behrens: Alexanderhaus w Berlinie
– projekt Richard Neutra VDL Research House (własny dom), Los Angeles
W projektach naszą uwagę zwrócimy na proste, a zarazem wyjątkowe bryły, które stanowią wyjątkowe i niepowtarzalne budynki. Warto zwrócić uwagę na przeszklenia, które zostały wykorzystane do budowy projektów.

W projekcie J. Utzon- Opery w Sydney, oprócz dużej ilości wykorzystanego betonu do budowy zużyto, aż 6225 metrów kwadratowych szkła. Właśnie to niesamowite przeszklenia, które stanowią niesamowity i niepowtarzalny wygląd tego miejsca. Można tutaj zaznaczyć, że do budowy zostały wykorzystane okna customizowane.
Natomiast budynek projektu- P.Behrens: Alexanderhaus w Berlinie charakteryzuje się wieloma przeszkleniami w formie prostokąta. Proste przeszklenia, które sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie wpada wiele światła, a pomieszczenie staję się jasne.

Szkło jako idealne przeszklenie

W stylu nowoczesnym szkło zostało chętniej wykorzystywane w projektach architektonicznych. Niesamowite przeszklenia, które stanowią idealne miejsce, przez które wpada światło np. na klatkach schodowych w blokach, w biurowcach oraz w domach. Szerokie okna, które wpuszczają dużo światła do środka, często są zlicowane z elewacją. Naturalne światło, które stanowi darmowa energie słoneczna, ożywia pomieszczenie, a ludzie przebywający w środku dostają niesamowitą energię do działania.
Choć styl nowoczesny często porównywany jest ze style współczesnym, ale są to dwa odmienne style, które się różnią. Lekkość bryły, unikanie symetrii oraz unikanie wszystkiego, co formalne w budownictwie. To kilka cech, które architekci wprowadzali podczas projektowania. W swoich projektach nastawiali się na brak jednolitej formy stylowej.

Przypominamy, że do końca czerwca trwa promocja na drzwi tarasowe HST i SMART SLIDE. Szczegóły u partnera handlowego firmy AdamS.

Polecamy artykuł o oknach antywłamaniowych.

Najnowsze wpisy

Siųsti užklausą

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie