Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Okna w biurze

Biuro to przestrzeń w które przeznaczona do produktywnego spędzania czasu w pracy. To właśnie tam spędzać będziemy większą część dnia. Od jakości tego pomieszczenia zależeć będzie nasze samopoczucie, a co za tym idzie również efekt naszej pracy. Jakie rozwiązania okienne najlepiej wpisują się w dane typy biur? Na co powinniśmy zwracać uwagę projektując biuro?

Powiedz mi jak wygląda twoje biuro, a powiem Ci co robisz.

Pierwszą podstawową rzeczą na jaką musimy zwrócić uwagę przy projektowaniu biura, jest jego przeznaczenie. To czym będziemy się zajmować i do czego wykorzystywać będziemy przestrzeń biurową, określi jak będzie ono wyglądać. Czy będzie to np. duża przestrzeń open-space przeznaczona dla wielu osób, czy skromne lecz przestronne biuro pozwalające nam na spokojnie wypełnić całą papierkową robotę? Czy nasze biuro ma również spełniać funkcję pokoju wizytowego w którym wraz z klientami omawiać będziemy rozwiązania biznesowe? Ile osób docelowo zasiądzie w biurze? Czy mają ze sobą współpracować czy raczej w ciszy i skupieniu wykonywać pracę przy swoim biurku? Zadając sobie te pytania wyklarujemy obraz biura jakie w przyszłości będzie nam służyć.

Przepis na biuro

Pomieszczenia pracownicze podlegają regulacjom przepisów BHP. Jakie warunki bezpieczeństwa i higieny muszą spełniać  biura? Przede wszystkim musimy odnieść się do samej definicji biura czyli wedle przepisów „pomieszczenia pracy stałej”. Są to lokale zajmowane przez tego samego pracownika w ciągu 4 lub więcej godzin dnia roboczego. Zgodnie z przepisami pomieszczenia pracy stałej muszą mieć dostęp do strumienia światła, który jest stały równomierny, dostatecznie jasny, bez olśnień i tętnienia (migotanie w skutek zmian strumienia świetlnego w rytm zmian prądu przemiennego). Widzimy zatem że przepisy zawierają w sobie zarówno naturalne źródła światła, jak i sztuczne. Co zatem na temat samych okien mają do powiedzenia przepisy? Podstawowym wskaźnikiem określającym nasze biurowe okna, jest tu powierzchnia biura. Przepisy dotyczące liczby i rozmieszczenia okien zostały ujęte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. na temat warunków technicznych i usytuowania budynków służbowych. Wymiary okien oblicza się na podstawie powierzchni podłogi. Jeśli dany lokal przeznaczony jest na pobyt ludzi, stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić przynajmniej 1:8. Jeśli natomiast pomieszczenie wymaga światła dziennego ze względu na przeznaczenie, stosunek ten zmniejsza się do 1:12. Należy przy tym zaznaczyć, że powierzchnię okien obliczamy zawsze w świetle ościeżnic. Pamiętajmy również że funkcjonalność okien to nie tylko dostęp do światła lecz również wentylacja pomieszczenia.

Widok na naturę zza biurka

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem stosowanym w biurach jest użycie możliwie największych przeszkleń. Szklane fasady budynków, służące na ściany biura, nowoczesne okna PVC z wąskim profilem i dużą szybą, czy możliwie duża liczba okien. Pierwsze rozwiązanie sprawdza się świetnie głównie w biurowcach – całych budynkach zaprojektowanych z myślą o biurach. Okna o wąskim profilu sprawdzą się w pomieszczeniach z niższym sufitem. Gęsto rozstawione okna PVC będą najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem pasującym do nawet najmniejszego biura. Warto zatem zainwestować w okna PASSIV-LINe S. Tego typu okno zapewni uzyskanie ponadprzeciętnych rezultatów w zakresie ograniczenia zużycia energii cieplnej, ograniczenia emisji CO2 przy jednoczesnym wysokim poziomie ochrony pomieszczeń przed hałasem. A to właśnie hałas jest najbardziej zaburzającym naszą koncentrację czynnikiem. Gdy w przemyślany sposób rozmieścimy okna dostarczając wystarczającą ilość naturalnego światła do naszych wnętrz, czas zadać sobie dwa pytania: jak utrzymać taki stan oraz jak w rozsądny sposób operować światłem słonecznym.

Czyste okno za odpowiednią zasłoną

Okna w biurze powinny być utrzymane w bezwzględnej czystości. Muszą być również tak zorganizowane by osoby dokonujące porządków miały do nich bezpieczny i łatwy dostęp. To samo tyczy się użytkowaniu okna w przypadku używania go do wietrzenia pomieszczeń. Pracownicy powinni mieć możliwość łatwego otwarcia okna z poziomu podłogi. Regulacji podlega tu również wspomniana wcześniej regulacja natężenia światła. Zbyt mocne natężenie światła może być uciążliwe, wręcz oślepiające uniemożliwiając tym samym pracę. Dlatego poza rozmieszczeniem miejsc pracy w biurze prawie zawsze niezbędnym okazują się wysłonięcia okien. W niektórych przypadkach bardzo stylowe osłony okienne. Do dyspozycji mamy całą gamę żaluzji, zasłon pionowych i poziomych czy klasyczne rolety. Dobierając odpowiedni materiał do konstrukcji możemy stworzyć nie tylko odpowiednio oświetlone pomieszczenie. Dzięki przemyślanej aranżacji projektu okien i ich zagospodarowania mamy szansę na wykreowanie przytulnego, przyjaznego pracy biura.

Najnowsze wpisy

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie