Inaczej ściana osłonowa – jest to efektowna i często monumentalna elewacja budynku uzyskana przy estetycznym połączeniu aluminium i szkła. Spełnia ona funkcje reprezentacyjne wobec całego gmachu, przez co wyróżnia się spośród pozostałych fasad. Można powiedzieć, że fasady aluminiowe kojarzą się z postępem, innowacyjnością i techniką o charakterze ultranowoczesnym.
Dostojnie i nowocześnie
Fasady szklane wpisują się też w trend dominujący we współczesnym projektowaniu, czyli energooszczędność. Dzięki przeszklonym ścianom elewacyjnym, wnętrza są dobrze doświetlane światłem słonecznym, co daje wymierne oszczędności w kosztach oświetlenia budynku. Zwykłe szkło przepuszcza jednak nie tylko światło, ale i energię cieplną. Fasady szklane są przykładem nowoczesności oraz dążenia do postępu w architekturze na miarę XXI wieku. Powstaje coraz więcej budynków o takich elewacjach, które są przejawem zasobnego portfela inwestora i wysokiego standardu. Takie elewacje montowane są do konstrukcji wspierających, przez co są stabilne i wpływają na długą trwałość budynku.
Szkło, metal i oszczędność
Fasady aluminiowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w konstrukcjach ze szklanych elementów. Aluminium w połączeniu ze szkłem pozwala na stworzenie jednolitej struktury obiektu, dzięki czemu uzyskujemy doskonale panoramiczny widok. Takie duże przeszklenia wyróżniają się nie tylko walorami wizualnymi, ale również wykazują wysoką energooszczędność. Fasady sprzyjają prawidłowej izolacji obiektu, więc minimalizowane są wszelkie straty ciepła. Fasady aluminiowe to idealne połączenie nowoczesnego designu z funkcjonalnością. To właśnie za sprawą tych atutów doskonale odpowiadają na potrzeby współczesnego budownictwa. Fasady aluminiowe coraz częściej stosowane są w biurowcach, bankach, urzędach czy hotelach, w których liczy się elegancki styl i wysoki standard, a także w domach jednorodzinnych, których mieszkańcy cenią sobie wysoki komfort użytkowania. W tym wypadku najczęściej możemy spotkać się z tylko jedną przeszkloną ścianą lub efektownym ogrodem zimowym. Piękny widok i wrażenie otwartej przestrzeni to czynniki mające znaczny wpływ na charakter danego pomieszczenia i zapewnienie niepowtarzalnej atmosfery.
Warto również wspomnieć o tym, że aluminium jest materiałem, który nie wymaga od nas skomplikowanej pielęgnacji oraz konserwacji. Dlatego też możemy mieć pewność, że wybrany przez nas fasady aluminiowe będą doskonale prezentować się bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Niektóre systemy elewacyjne czy stolarki aluminiowej służą do wykonywania wymagających izolacji akustycznej elementów architektonicznej zabudowy zewnętrznej, na co wpływa: wielokomorowa budowa profili, odpowiednio dobrana kompozycja uszczelek zewnętrznych i wewnętrznych i wypełnienie szkłem o podwyższonych parametrach izolacji akustycznej.
Potencjał kreacji
Aluminium jest również materiałem wykazującym bardzo duże właściwości plastyczne. W związku z tym jest bardzo podatny na obróbkę, dzięki czemu może być wykorzystywany do formowania najróżniejszych kształtów. Systemy fasadowe zasadniczo różnią się od systemów okienno-drzwiowych tym, że szerokość profili słupów (pionowe) i rygli (poziome) jest taka sama, natomiast ich głębokości są zmienne. Pozwala to na konstruowanie z użyciem tych systemów znacznie większych gabarytów przeszkleń niż w przypadku systemów okiennych, bez szkody dla ich wizualnych aspektów.
Aluminiowe fasady są nieszablonowym rozwiązaniem wykorzystywanym w domach mieszkalnych, lecz ich popularność, użytkowe walory oraz estetyka jest z powodzeniem używana w budynkach firm, przedsiębiorstw oraz placówkach użyteczności publicznej, prezentując wspaniały wygląd. Użycie aluminiowych fasad przy konstrukcji domu, to odważny krok w stronę unikalności i stylu.