Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

W jaki sposób okna obniżają zużycie energii w domu? – Okna energooszczędne

W jaki sposób okna obniżają zużycie energii w domu?

Mówiąc o wpływie okien na zużycie energii w domu, mamy na myśli energię potrzebną do ogrzania pomieszczeń zimą i schłodzenia ich w upalne dni. Oczywiste jest, że im mniej energii zostanie zużyte, tym bardziej ekonomiczny i ekologiczny jest budynek. Niebagatelny wpływ na energooszczędność domu mają właśnie okna.

We współczesnej architekturze kładzie się szczególny nacisk na unikanie strat ciepła i możliwość pozyskiwania energii z darmowego źródła jakim jest słońce. Im lepsze (czytaj: bardziej energooszczędne) okna tym większa oszczędność energii, a więc i obniżenie kosztów utrzymania domu.

Oczywiście najlepiej byłoby maksymalnie zminimalizować zużycie energii w domu, bowiem wiadomo, że najtańsza energia to ta, której nie zużywamy.

W stronę słońca

W chłodnych miesiącach na stronę południową budynku pada najwięcej promieni słonecznych. Dlatego od tej strony planuje się duże okna, często tarasowe z dużymi przeszkleniami dzięki czemu pomieszczenia mogą się nagrzewać wykorzystując darmową energię słoneczną. Od północy i zachodu zaś okna powinny być mniejsze.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie okna, by miało ono wpływ na obniżenie zużycia energii w domu?

Współczynnik przenikania ciepła Uf

Ten parametr dotyczy samych profili okiennych. Współczynnik przenikania ciepła Uf (od angielskiego słowa: frame) pokazuje jak dobrą termoizolacyjność posiada profil.
Współcześnie produkowane profile PVC mają Uf na poziomie 1,0-1,6 W/(m²K). Im niższy jest ten parametr tym cieplejszy profil. W bardzo ciepłych oknach takich jak np. PASSIV-LINE PLUS Uf profilu wynosi nawet 0,9 W/(m²K).

Ciepłe okna PASSIV-LINE PLUS

AdamS posiada w ofercie okna PASSIV-LINE PLUS, w których Uf profilu wynosi 0,9 W/(m²K).

Ciepłe pakiety szybowe

Okna energooszczędne powinny być wyposażone w ciepłe pakiety trzyszybowe. By jeszcze bardziej poprawić termoizolacyjność okien, a tym samym obniżyć zużycie energii w domu w oknach AdamS jest stosowana ramka dystansowa Swisspacer z tworzywa sztucznego – nazywana ciepłą ramką. Dzięki temu nie ma strat energii na styku szyby zespolonej z uszczelkami, a krawędzie szyb są cieplejsze niż w przypadku zastosowania przegród aluminiowym czy stalowych. Zyski energii daje także dzięki zastosowanie szyby ECLAZ. Okna z ta szybą np. model PASSIV-LINE ULTRA przepuszczają 10% więcej energii słonecznej do pomieszczeń co pozwala obniżyć koszty ogrzewania domu.

Współczynnik przenikania ciepła Uw

Ten parametr dotyczy całych okien. Uw (od angielskiego słowa: window) pokazuje jak dobrą termoizolacyjność posiada wybrane okno. Jakie więc okno znacząco obniży zużycie energii w domu? O jak najlepszym, czyli jak najniższym współczynniku Uw. Dla przykładu okno PASSIV-LINE PLUS posiada Uw=0,69 (W/m2·K). To doskonały parametr pozwalający montować takie okna nawet w domach pasywnych. Zatem zakup wysokiej jakości okien jest dobrą inwestycją, której efekty będziemy odczuwać przez wiele lat – mieszkając w komfortowej temperaturze nie płacąc jednocześnie kroci za energię.

Poznaj nasze okna energooszczędne

AdamS posiada w swojej ofercie kilka systemów okien energooszczędnych. Wybierz odpowiedni system do swojej inwestycji.

Najnowsze wpisy

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie