Wymiary okien mają w oczywisty sposób wpływ na ich ciężar. I to jest czynnik, który w głównej mierze decyduje o maksymalnych wymiarach, jakie może mieć okno. Ograniczenia są zatem nie tyle z powodu wielkość pakietów szybowych, co raczej wytrzymałość i sztywność profili okiennych oraz okuć.
Profile aluminiowe są oceniane jako bardziej stabilne, zatem do okien wielkości XL są bardziej polecane. Warto pamiętać, że nowoczesne okna aluminiowe są równie ciepłe, co te z PVC. Stosuje się je nawet w domach pasywnych.
Przykładem ciepłego okna aluminiowego jest system Avantis 95 spółki AdamS z przekładką termiczną w komorach profili oraz specjalnie zaprojektowanymi uszczelkami. Okno ma współczynnik Uw=0,80 W/m2K (z certyfikatem z Instytutu Domów Pasywnych). Nie ma więc powodu, by unikać okien aluminiowych, szczególnie budując dom z dużymi przeszkleniami.
Maksymalne wymiary okien
Jak to wygląda w praktyce? Jedno skrzydło okna z profilami z PVC, które będzie nieotwierane może mieć maksymalnie około 7 metrów kwadratowych, jednak już okno rozwierno-uchylne nie powinno być większe niż 1600 x 1700 mm.
Z kolei maksymalne wymiary okien aluminiowych mogą być nieco większe. Nieotwierane może mieć około 10 metrów kwadratowych, przy czym długość jednego boku to maksymalnie 2600 mm. Otwierane zaś to maksymalnie 1000 x 2800 mm.
Warto jednak pamiętać, że w wypadku okien otwieranych działa zasada, że im większe okno, tym trudniej je obsługiwać. Zatem wymiary XL nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Przykładem okna, które zda egzamin w wersji XL jest model Star 90 z aluminiowymi profilami https://www.adams.com.pl/oferta/stolarka-aluminium/aliplast/star-aliplast
Projektując okna nieotwierane pamiętajmy z kolei, by zadbać o wygodny dostęp do nich z zewnętrznej strony. Jest to konieczne, by móc bezpiecznie je umyć.