Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Konserwacja okna – o czym należy pamiętać przed zimą

Chłodne noce, szron na szybach i przymrozki to tylko kilka oznak świadczących o tym, że już za moment pani zima wkroczy na nasze podwórka. Dlatego wykorzystajmy ten czas jak najlepiej na konserwację naszych okien.

O czym należy pamiętać ?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że prawidłowo wykonana konserwacja okien pomoże nam uniknąć dodatkowych kosztów naprawy. Okna utrzymane w dobrym stanie posłużą nam na długie lata, spełniając przy tym wysokie parametry techniczne i termiczne. 

Czyste i umyte okno

Mycie okien jest bardzo ważnym elementem, przed prawidłowo wykonaną konserwacją. Czyste okna pomogą nam lepiej ocenić stan techniczny elementów w oknie. W marcu pisaliśmy jak zadbać o okna bez smug w naszym domu. Umyte okna sprawią, że do naszego pomieszczenia również będzie wpadało więcej promieni słońca, a my dzięki temu zyskamy więcej naturalnego światła w okresie zimowym. Mycie okien to pierwszy i bardzo ważny etap w prawidłowej konserwacji okien. Pamiętajmy o prawidłowym doborze środków chemicznych oraz ściereczek do pielęgnacji ram i szkła. Najbardziej jest skorzystać z ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Takie połączenie bez problemu poradzi sobie z pozbyciem się kurzu i zabrudzeń, w ten sposób nasze profile okienne nie zostaną zniszczone przez użycie nieodpowiednich środków chemicznych, które moga uszkodzić zewnętrzną warstwę. 

Sprawdź stan techniczny uszczelek i okuć

Okna mamy umyte, więc możemy zabierać się do sprawdzenia stanu uszczelek, które są silnie narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Uszczelki w oknach powinny być całe, bez żadnych porowatych i popękanych fragmentów, dlatego zwróćmy uwagę na ich stan techniczny. Jeśli podczas sprawdzania uszczelki będą w złym stanie, to należy je wymienić przed sezonem zimowym. Wówczas nasze okna będę spełniały swoje parametry techniczne i termiczne. Aby jeszcze lepiej zadbać o żywotność naszych uszczelek, z pomocą przychodzi wazelina techniczna lub smar silikonowy. Należy posmarować każdą uszczelkę, wówczas ten zabieg pomoże nam w prawidłowym utrzymaniu oraz wydłuży ich żywotność. Zajmie nam to chwilę czasu, a uzyskany efekt będzie tego wart. Nasze okna powinniśmy otwierać i zamykać bez żadnych wielkich problemów. Jeśli mamy problem z otwieraniem lub zamykanie to najprawdopodobniej należy dokręcić wkręty mocujące lub wymienić zużyte elementy. Tutaj też poświęćcie kilka dodatkowych minut na okucia, które dobrze jest posmarować wazeliną techniczną, ten zabieg pomoże zachować prawidłowy stan techniczny. Takie działanie powinniśmy wykonywać minimum raz w ciągu roku. Pamiętajmy również o tym, aby stosować się do zaleceń producent okien, takie informacje powinniśmy znaleźć w karcie technicznej lub w karcie gwarancyjnej zakupionego okna. 

Prawidłowa profilaktyka wydłuża żywotność

Nasze okna, aby były sprawne, a ich swój stan techniczny dobry, musimy dbać o nie przez cały rok. Odpowiednia konserwacja sprawi, że będziemy mogli szybciej zareagować i ewentualnie ponieść mniejsze wydatki. W ten sposób zadbamy o to, aby nasze okna służyły nam na lata, jak to przewiduje producent. Pamiętajmy o tym, że prawidłowa pielęgnacja wydłuża żywotność, dlatego to również od nas zależy na jak długo i w jakim stanie będą służyły nam okna. 

Więcej ciekawych artykułów znajdziecie na naszym blogu www.adams.com.pl/blog

Najnowsze wpisy

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie