Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Dom efektywny energetycznie a okna – jakie okna wybrać do domu energooszczędnego?

Dom efektywny energetycznie a okna

Dom efektywny energetycznie, czyli jaki? Taki, który ma do minimum ograniczone zużycie energii potrzebnej na ogrzanie, chłodzenie, wentylację wnętrz. Okna odgrywają bardzo ważną rolę w osiąganiu jak najlepszej efektywności energetycznej budynku.

Im mniej energii trzeba dostarczyć by ogrzać czy schłodzić pomieszczenia, podgrzać wodę użytkową tym lepsza jest efektywność energetyczna domu. Z tym wiąże się tzw. współczynnik EP. Co on oznacza? Najkrócej mówiąc to zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną (czyli pochodzącą z węgla, ropy naftowej, gazu ziemnego).

EP a efektywność energetyczna domu

Zgodnie z normami obowiązującymi od 2021 r. jednorodzinne domy mieszkalne powinny się charakteryzować wskaźnikiem zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną czyli EP maksymalnie 70 kWh/(m2*rok). Dotyczy to zarówno domów nowo budowanych jak i tych poddawanych termomodernizacji.

Jakie okna do domów efektywnych energetycznie?

Solidne okna powinny się charakteryzować jak najlepszym współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Współczynnik ten nie może być wyższy niż 0,9 W/m2·K. Warto zwrócić uwagę, że Uw dotyczy całego okna (w – window). Natomiast są jeszcze dwa inne współczynniki: Uf i Ug. Uf dotyczy tylko profilu (f – frame), zaś Ug pakietu szybowego (g – glass). Każdy z tych parametrów wpływa na wynik ostateczny czyli współczynnik U całego okna. Im niższa wartość Uw tym lepiej dla efektywności energetycznej budynku.

Termoizolacyjność okien to najistotniejszy parametr, który wpłynie na efektywność energetyczną domu. Warto więc inwestować w wysokiej jakości okna z doskonałymi parametrami

Okna do domu efektywnego energetycznie PASSIV-LINE

AdamS posiada w ofercie linię okien PASSIV-LINE dedykowaną do domów pasywnych oraz efektywnych energetycznie – energooszczędnych.

Poprawa efektywności energetycznej krok po kroku

Nowe budynku buduje się od razu zgodnie z normami. Co jednak zrobić w starym domu jeśli „dostajemy zawału”, gdy przychodzi kolejny rachunek za energię? Odpowiedź jest jedna: przeprowadzić termomodernizację. Warto pamiętać, że taki remont można przeprowadzić korzystając z dofinansowania – miedzy innymi z programu Czyste Powietrze.

By taka inwestycja przyniosła oczekiwane rezultaty remont musi być wykonany w odpowiedniej kolejności. Pierwszy krok to ocieplanie budynku – dachu i ścian zewnętrznych nowoczesnymi materiałami izolacyjnymi. Kolejny krok to wymiana stolarki otworowej czyli okien i drzwi. Dopiero wtedy, gdy dom jest dobrze izolowany oraz nie ma w nim strat ciepła, można montować nowoczesne systemy ogrzewania oparte na OZE (odnawialne źródła ciepła).

Takie działanie przyniesie w efekcie poprawę efektywności energetycznej domu, a tym samym będzie zyskiem ekonomicznym. Bowiem najtańsza energia to ta zaoszczędzona!

Dowiedz się więcej o dofinansowaniach z programu Czyste Powietrze

Odwiedź naszą stroną dedykowaną programowi Czyste Powietrze.

Poznaj nasze okna energooszczędne

AdamS posiada w swojej ofercie kilka systemów okien energooszczędnych. Wybierz odpowiedni system do swojej inwestycji.

Najnowsze wpisy

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie