Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Czy warto montować nawiewniki w oknach?

Nawiewniki w oknach - czy warto je montować?

Nowoczesne okna mają doskonałą szczelność, termoizolacyjność, izolacyjność akustyczną. Jednak czasem są aż „za szczelne” i pojawia się kłopot z wentylacją. Wtedy montaż nawiewników staje się doskonałym rozwiązaniem.

Poza nawiewnikami montowanymi w oknach istnieją również inne sposoby wentylacji pomieszczeń nie ingerujące w profile okienne.

Zadaniem nawiewników jest zapewnienie przepływu świeżego powietrza z zewnątrz do wewnątrz pomieszczeń. Są to nieduże urządzenia montowane w górnej części okna. Działają automatycznie oraz nie wymagają zasilania.

Rodzaje nawiewników

Podstawowy podział nawiewników automatycznych to ciśnieniowe i higrosterowane. Są także nawiewniki obsługiwane ręcznie – samemu ustawia się wielkość napływu powierza wpadającego do domu. Wszystkie rodzaje tych urządzeń można stosować w oknach PVC, drewnianych i aluminiowych.

Ciśnieniowe

Nawiewniki ciśnieniowe działają wykorzystując różnicę ciśnień. Pracują automatycznie, a dodatkowo są wyposażone w ręczną blokadę. W AdamS oferujemy nawiewniki ciśnieniowe z wytłumieniem akustycznym AMI. Mają one możliwość ustawienia przesłony w pozycji minimalnego przepływu. Posiadają blokadę, która przy określonej wydajności nie pozwoli na zwiększenie przepływu powietrza.

Higrosterowane

Jeśli chodzi o nawiewniki higrosterowane to proponujemy dwustrumieniowe EMM oraz z wytłumieniem akustycznym EHA.

Nawiewnik EMM działa automatycznie oraz posiada czujnik analizujący zmiany wilgotności względnej w pomieszczeniu. Im wyższa wilgotność tym więcej powietrza nawiewnik wpuszcza do pomieszczenia. Jest możliwość ustawienia blokady w pozycji przepływu minimalnego.

Nawiewnik higrosterowany z wytłumieniem akustycznym EHA także działa automatycznie, a strumień przepływu powietrza jest uzależniony od wilgotności względnej wewnątrz pomieszczenia. Istnieje możliwość zastosowania łącznika i okapu akustycznego co daje wysoki poziom tłumienia akustycznego.

Montaż nawiewników

Nawiewnik powinien być umieszczony w górnej części okna z dyszą kierującą strumień napływającego powietrza pod sufit – tam, gdzie powietrze jest najcieplejsze. Dzięki temu chłodne powietrze z zewnątrz miesza się z powietrzem ciepłym nie powodując wychłodzenia pomieszczeń.

Po zamontowaniu nawiewnik nie może przeszkadzać w otwieraniu okna. Dlatego najlepiej by był po środku skrzydła okna. Nie należy go montować po stronie zawiasów, bo może pojawić się kłopot przy otwieraniu okna. By nawiewnik prawidłowo działał, otwory powinny być wykonane ściśle z zaleceniami producenta – w odpowiednim kształcie i wielkości, dostosowane do danego typu nawiewnika okiennego.

Korzyści z montowania nawiewników w oknach

Poprawa jakości powietrza

Nawiewniki pozwalają na kontrolowany napływ świeżego powietrza do pomieszczeń nawet przy zamkniętych oknach.

Regulacja wilgotności powietrza

Nawiewniki pozwalają na kontrolowanie wilgotności powietrza w pomieszczeniach oraz usuwają nadmiar pary wodnej. To szczególnie istotne w pomieszczeniach takich jak łazienki, kuchnie czy pralnie.

Zmniejszenie ryzyka powstania pleśni i grzybów

Dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza nawiewniki zapobiegają gromadzeniu się wilgoci i pojawianiu się pleśni oraz grzybów co jest szkodliwe dla budynku i jego mieszkańców.

Oszczędność energii

Dzięki nawiewnikom można zadbać o przepływ powietrza bez otwierania okien. To redukuje straty ciepła i ogranicza zużycie energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń.

Poznaj naszą linię okien PREMIUM-LINE

AdamS posiada w swojej ofercie kilka linię okien PREMIUM-LINE. Poznaj nasze systemy PREMIUM-LINE

Najnowsze wpisy

Invia richiesta

Siųsti užklausą

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie