Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Czy przesuwne drzwi tarasowe można montować w domach energooszczędnych?

Przeszklenia są jednym ze źródeł pozyskiwania darmowej energii słonecznej w domach energooszczędnych. Dlatego też drzwi tarasowe z dużymi przeszkleniami jak najbardziej mogą być montowane w takich budynkach, ale od strony południowej czy południowo-zachodniej, gdzie jest duże nasłonecznienie

W nowoczesnym budownictwie modne są duże przeszklone drzwi tarasowe, pozwalające uzyskać efekt płynnego przechodzenia z wnętrza domu na taras i dalej do ogrodu. Im większe drzwi, tym bardziej trzeba zadbać o jakość profili, które muszą być odpowiednio wzmocnione, usztywnione i ciepłe, jak i o system okuć, ułatwiających obsługę tak dużych i ciężkich okien.

LEKKIE W OBSŁUDZE

W takich zastosowaniach najlepiej sprawdzają się okna unoszono-przesuwne. Są wyposażone w okucia, dzięki którym otwieranie i zamykanie skrzydeł nie wymaga dużej siły fizycznej. W skrzydłach HST Passiv Corner View firmy AdamS zastosowano okucia Siegenia HST Portal, które umożliwiają obsługę skrzydeł o wadze nawet 400 kg! Okna tarasowe można też wyposażyć w okucia sterowane zdalnie i napęd elektryczny (np. MHS Siegenia).

Z DOBRĄ IZOLACYJNOŚCIĄ TERMICZNĄ

W drzwiach tarasowych to przede wszystkim pakiet szybowy odpowiada za parametry termoizolacyjne. W domach energooszczędnych współczynnik przenikania ciepła dla całych okien powinien wynosić Uw≤ 1,1 W/(m2·K). Same pakiety szybowe osiągają znacznie niższe wartości – 0,5 przy wypełnieniu przestrzeni międzyszybowych argonem, do nawet 0,3 przy zastosowaniu kryptonu. Współczynnik przenikania ciepła profili Uf jest wyższy. W oknach tarasowych i balkonowych o dużej powierzchni stosuje się zazwyczaj szerokie profile, które nie ulegną odkształceniom pod obciążeniem szyby. W ofercie firmy AdamS są okna stałe z obniżonym profilem, dzięki czemu szklenie zajmuje większą część okna, a całość pozostaje stabilna i nie odkształca się – ZOBACZ.  Przez takie okna do wnętrza dostaje się więcej światła, co pozwala obniżyć koszty ogrzewania.

W domach energooszczędnych montuje się tzw. okna aktywne, czyli o zwiększonej przepuszczalności światła (ich współczynnik g powinien być większy niż 50%).

SZCZELNE I BEZ MOSTKÓW TERMICZNYCH

Mostki termiczne to miejsca, przez które ucieka ciepło. Powstają najczęściej tam, gdzie stykają się różne materiały – np. rama okienna i mur ościeża. Do okien tarasowych AdamS HST Passiv Corner View oferowane są specjalne progi wykonane z kompozytu, z poliuretanowym rdzeniem i wzmocnieniem z włókna szklanego, dzięki którym ilość ciepła uciekającego tą drogą jest zdecydowanie obniżona.

Okna HST Passiv Corner View chronią przed zimnem. Mają najwyższą 4 klasę przepuszczalności powietrza. Okna tarasowe i balkonowe, by mogły być wprowadzone do obrotu, muszą mieć klasę 3 lub 4. Różnica klasy wydaje się niewielka, ale w praktyce ma duże znaczenie. Okna w klasie 4 mogą przepuszczać maksymalnie 0,35 m3 powietrza na każdy m2 okna w ciągu godziny, tymczasem oznaczone klasą 3 przepuszczają 2 m3. Jak widać okna z klasą 4 są zdecydowanie szczelniejsze, dzięki czemu można je z powodzeniem stosować w domach wyposażonych w wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła.

 

Najnowsze wpisy

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie