Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Czy okna mogą być podłączone do systemu domu inteligentnego?

Dom inteligentny wymaga instalacji elektrycznej, która pozwoli na zdalne sterowanie różnymi funkcjami urządzeń zamontowanych w domu, programowanie ich działania. To samo dotyczy okien – jeśli zainstalujemy w nich elektryczne sterowanie, to będą mogły być elementem systemu domu inteligentnego, zwanego smart home.

By mogło się tak stać, konieczne jest zamontowanie w oknach mechanicznego napędu łańcuchowego lub systemu siłowników. To pozwoli sterować pracą okien za pomocą panelu dotykowego, pilota, a także smartfona (wystarczy zainstalować na telefonie odpowiednią aplikację). Panel dotykowy czy pilot to doskonałe rozwiązanie tam, gdzie okna znajdują się wysoko czy w trudnodostępnym miejscu. Zaś smartfon daje możliwość obsługi okien niezależnie od odległości, w jakiej się znajdujemy – jedyny warunek do dostęp do Internetu.

Jakie możliwości daje podłączenie okien do systemu smart home?

– programowanie otwierania i zamykania okien o określonej porze dnia czy nocy
– automatyczne zamykanie się okien, gdy pojawiają się opady deszczu czy śniegu lub zrywa się silny wiatr
– okna mogą być tak zaprogramowane, by utrzymywały określoną temperaturę czy wilgotność powietrza we wnętrzach
– dzięki systemowi inteligentnego domu jest możliwość sterowania oknami zdalnie za pomocą smartfona. Dzięki temu przebywając z dala od domu możemy przewietrzyć wnętrza, czy też sprawdzić czy na pewno zamknęliśmy okna wychodząc z domu.

Okna z alarmem

Okna mogą również współpracować z systemem alarmowym. Spółka AdamS oferuje okna, do których można zamówić fabrycznie montowane okucia Siegenia z kontaktronami. To czujniki magnetyczne, które zainstalowane w oknach lub drzwiach tarasowych pełnią rolę wykrywaczy prób włamania. 
Jak to działa? Przy próbie włamania kontaktron pracujący w polu bimetalu, uruchomi alarm, gdy nastąpi próba otwarcia lub przesunięcia rolek dociskowych w oknie. Właściciel domu otrzyma także informację z systemu alarmowego, które z okien nie są zamknięte.
Kontraktony zamontowane w oknach mogą również ograniczyć zużycie energii na ogrzewanie domu. Łączy się je z systemem ogrzewania i w momencie, gdy okno zostanie otwarte, czujniki przekazują informację do elektrozaworów na grzejnikach, a te automatycznie wyłączają ogrzewanie, zmniejszając w ten sposób straty energii. 
Przykładem okna, które może być podłączone do systemu inteligentnego domu jest okno z PVC Ideal 8000.

Najnowsze wpisy

Siųsti užklausą

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie