Bryła nowoczesnej stodoły charakteryzuje się prostą formą. Duże przeszklenia, dwuspadzisty dach, budynek przypominający kształtem typową stodołę… By tę prostą bryłę uatrakcyjnić, należy dobrać efektowne materiały jak np. materiały elewacyjne czy wysokiej jakości okna energooszczędne i drzwi. Bowiem jeśli mowa o tym rodzaju architektury, to światła nie może tu zabraknąć!
Dlaczego współczesna architektura wzoruje się na typowych stodołach? Wiele argumentów przemawia za takimi właśnie projektami domów mieszkalnych. Najważniejsze z nich to prostota kształtów, dwuspadzisty dach, a więc niższe koszty budowy. Przy tym jest możliwość maksymalnego wykorzystania powierzchni mieszkalnej.
Nowoczesna stodoła wpasuje się w każde otoczenie, zda egzamin w różnych warunkach atmosferycznych, różnych klimatach.
Moda na nowoczesne stodoły
Nowoczesne stodoły kojarzone są z określeniem farmhouse. Dlaczego? Po pierwsze jest to styl wnętrzarski, czerpiący inspiracje z wiejskich domów, z zabudowań gospodarczych takich, jak właśnie stodoły. Po drugie styl farmhouse wypromowali m.in. twórcy programu telewizyjnego w stacji HGTV – „Fixed Upper”. Małżeństwo Chip i Joanna Gaines przeprowadzali renowację starych zabudowań, często stodół, w których powstawały wygodne rodzinne domy. Z kolei unowocześniony styl wiejski został nazwany modern farmhouse. I ten doskonale wpasowuje się we współcześnie budowane „stodoły” z ogromnymi przeszkleniami. Te domy mają być przede wszystkim miejscem przytulnym i spokojnym, rodzinnym, gdzie można zwolnić i odpocząć w otoczeniu natury.
Zalety nowoczesnej stodoły
Podstawowe zalety domu-stodoły to: energooszczędność, prosta bryła i konstrukcja, funkcjonalne układy pomieszczeń, ekologiczne rozwiązania oraz duże przeszklenia dające wrażenie przenikania ogrodu, zieleni do wnętrz.
Niższe koszty budowy
Prostota bryły, która jest zwykle na planie prostokąta, ewentualnie dwóch prostokątów ze sobą połączonych, wpływa na obniżenie kosztów budowy. Nie ma tu detali architektonicznych jak wykusze czy balkony. Wielospadowych dachów także się tu nie projektuje – najprostszy dwuspadowy jest charakterystyczny dla stodoły.
Zatem minimalizm architektoniczny przekłada się na obniżenie kosztów budowy.
Energooszczędność
Z kształtem domu wiąże się także jego energooszczędność. Im prostsza była, tym łatwiej osiągnąć dobre parametry termiczne budynku.
Funkcjonalność
Wnętrza są przemyślane i funkcjonalne – dobrze wykorzystana powierzchnia to także cecha charakterystyczna nowoczesnej stodoły.
Duże przeszklenia, czyli dobrze doświetlone wnętrza
Dodajmy, że są to wnętrza wypełnione światłem dziennym dzięki wielkogabarytowym przeszkleniom. Do domu wpada mnóstwo światła, a to daje mieszkańcom poczucie jeszcze większej przestrzeni.
Dobre okna energooszczędne do domu typu nowoczesna stodoła
- To okna o dużych wymiarach. Część przeszkleń może być stała, nieotwierana, co będzie kolejnym elementem obniżającym koszty budowy.
- By zbudować energooszczędny dom, trzeba zwrócić uwagę m.in. na energooszczędność okien. Na przykład okno Passiv-line Ultra może znacząco poprawić bilans energetyczny budynku. Jest to najcieplejsze certyfikowane okno pasywne przeznaczone dla budownictwa pasywnego i niskoenergetycznego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii posiada doskonałe parametry termoizolacyjne oraz znakomitą szczelność na powietrze i wodę.
- Okna energooszczędne tarasowe to na ogół systemy przesuwne, dzięki którym otwarcie wnętrz na otoczenie staje się wręcz dosłowne. Bez przeszkód przechodzi się np. z salonu do ogrodu.
- Istotne, by te największe przeszklenia zaplanować po stronie południowej budynku. Dzięki temu tafle szkła staną się źródłem energii, która ogrzeje dom w zimie czy na jesieni. To energia, za którą płacić nie trzeba. Im więcej promieni przepuszczą okna, tym cieplej będzie w pomieszczeniach i tym samym mniej energii zużyje system ogrzewania.
- Wzornictwo okien do nowoczesnej stodoły powinno być proste i efektowne. Do minimalistycznej bryły pasują wręcz kanciaste profile okienne. Takim przykładem jest linia okien PVC Elegant Comfort-Line – nowość w ofercie firmy AdamS. Okna energooszczędne charakteryzują się listwami przyszybowymi o ostrych krawędziach, które przypominają swym designem okna aluminiowe.
Jednocześnie parametry termiczne tych okien pozwalają stosować je w budownictwie energooszczędnym. Ciepłe profile PVC wraz z trzyszybowymi pakietami mogą osiągnąć Uw równe lub mniejsze niż 0,9 W/m2K. A to oznacza, że okna spełniają Warunki Techniczne i wpłyną na lepszą termoizolacyjność nowoczesnej stodoły.
Co ważne, są to okna, na których zakup i montaż można otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.