Industrialne, pofabryczne, loftowe… Wnętrza, które lubią duże okna
Styl industrialny a światło
Nieodłącznym elementem tego surowego industrialnego klimatu jest światło. Duże i proste wzorniczo lampy podwieszone pod sufitem i kinkiety to niemal must have. Oprawy metalowe lub szklane, często same nawet żarówki (a dokładnie LED-y w kształcie klasycznej żarówki z żarnikiem). Im bardziej przypominają te fabryczne tym lepiej.
Jeśli światło naturalne to z dużych i wysokich okien często dzielonych szprosami. Sięgają one niemal od podłogi do sufitu dzięki czemu wpadające tu światło pięknie eksponuje faktury, formy oraz kolory.
Wybierane są okna z profilami jak najbardziej przypominającymi metal. Mogą to być aluminiowe, ale również PVC wykończone okleinami do złudzenia przypominającymi rozmaite metaliczne powierzchnie.
Przykładem niech będą okna AdamS Elegant Comfort-Line z unikalną linią profilu nawiązującą do prostoty charakterystycznej dla stolarki aluminiowej z listwami przyszybowymi łączonymi „na prosto” w kolorze antracytowym.
Okno ELEGANT COMFORT LINE
Okno Elegant Comfort-Line doskonale sprawdzi się w Twoim projekcie w stylu industrialnym.
Ściany industrialne
Zamiast pokrywać ściany tynkiem, malować je lub tapetować warto pozostawić je w surowym stanie eksponując cegły i beton. Możesz także zastosować farby w odcieniach szarości lub brązu aby podkreślić surowy charakter.
Wyeksponowane belki czy rury instalacyjne (nieważne czy działające czy tylko atrapy) to atut takich wnętrz. Wzmacniają industrialny charakteru przestrzeni.
Materiały w stylu industrialnym
Metal, drewno, beton… Nie powinno ich zabraknąć w domu urządzonym w stylu industrialnym. One bowiem podkreślają surowy wygląd tych wnętrz.
Ciekawie wyglądają meble o prostej formie wykonane z metalu lub drewna jakby pochodziły prosto z fabryki lub warsztatu. Stoły o konstrukcji stalowej, regały z metalowych rur czy skrzynie narzędziowe mogą być świetnymi elementami wystroju.
Przytulności dodadzą miękkie naturalne tkaniny jak wełna, len czy bawełna. Poduchy na kanapie, grube dywany na podłodze lub ciężkie zasłony w oknach są mile widziane w takich wnętrzach. Bo nie chodzi o to,by wszystko było surowe, chłodne (dosłownie i w przenośni). Mamy się w tej aranżacji dobrze czuć oraz komfortowo odpoczywać. Powinno być przestrzennie, ale i przytulnie jednocześnie.
Kolorystyka
Styl industrialny kojarzy się z otwartą przestrzenią. W miarę możliwości unika się podziałów pomieszczeń ściankami i swobodnie łączy pomieszczenia. Właśnie ta przestronność pozwala stosować w pofabrycznym stylu ciemną kolorystykę. Mnóstwo tu szarości i czerni, które podkreślą surowy charakter wnętrza. Dodatkowo na czerni i szarości jak na żadnym innym tle bardzo efektownie prezentują się wszelkie metalowe akcenty. Drewno także zyskuje w otoczeniu ciemnych barw.
Oczywiście okna także można dopasować do takiej kolorystyki. Czerń czy różne odcienie szarości znajdziemy w palecie zarówno profili aluminiowych jaki i PVC. Szprosy również jak najbardziej można zamówić by okna jeszcze bardziej wpasowały się w klimat wnętrz industrialnych.