Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Styl industrialny – pofabryczne, loftowe… Wnętrza, które lubią duże okna

Industrialne, pofabryczne, loftowe… Wnętrza, które lubią duże okna

Styl industrialny w urządzaniu wnętrz zapoczątkowała bohema artystyczna Nowego Jorku w latach 50 ubiegłego wieku. Upadały wtedy firmy produkcyjne pozostawiając pomieszczenia fabryczne oraz puste magazyny. Jak to artyści, zainspirowali się tym surowym charakterem postfabrycznych wnętrz i postanowili je zmienić w mieszkalne. I tak do dziś styl industrialny zwany też pofabrycznym czy loftowym nie schodzi z listy modnych trendów wnętrzarskich.

Styl industrialny a światło

Nieodłącznym elementem tego surowego industrialnego klimatu jest światło. Duże i proste wzorniczo lampy podwieszone pod sufitem i kinkiety to niemal must have. Oprawy metalowe lub szklane, często same nawet żarówki (a dokładnie LED-y w kształcie klasycznej żarówki z żarnikiem). Im bardziej przypominają te fabryczne tym lepiej.

Jeśli światło naturalne to z dużych i wysokich okien często dzielonych szprosami. Sięgają one niemal od podłogi do sufitu dzięki czemu wpadające tu światło pięknie eksponuje faktury, formy oraz kolory.

Wybierane są okna z profilami jak najbardziej przypominającymi metal. Mogą to być aluminiowe, ale również PVC wykończone okleinami do złudzenia przypominającymi rozmaite metaliczne powierzchnie.

Przykładem niech będą okna AdamS Elegant Comfort-Line z unikalną linią profilu nawiązującą do prostoty charakterystycznej dla stolarki aluminiowej z listwami przyszybowymi łączonymi „na prosto” w kolorze antracytowym.

Okno ELEGANT COMFORT LINE

Okno Elegant Comfort-Line doskonale sprawdzi się w Twoim projekcie w stylu industrialnym.

cięcie listwy przyszybowej („na prosto”)

Ściany industrialne

Zamiast pokrywać ściany tynkiem, malować je lub tapetować warto pozostawić je w surowym stanie eksponując cegły i beton. Możesz także zastosować farby w odcieniach szarości lub brązu aby podkreślić surowy charakter.

Wyeksponowane belki czy rury instalacyjne (nieważne czy działające czy tylko atrapy) to atut takich wnętrz. Wzmacniają industrialny charakteru przestrzeni.

Materiały w stylu industrialnym

Metal, drewno, beton… Nie powinno ich zabraknąć w domu urządzonym w stylu industrialnym. One bowiem podkreślają surowy wygląd tych wnętrz.

Ciekawie wyglądają meble o prostej formie wykonane z metalu lub drewna jakby pochodziły prosto z fabryki lub warsztatu. Stoły o konstrukcji stalowej, regały z metalowych rur czy skrzynie narzędziowe mogą być świetnymi elementami wystroju.

Przytulności dodadzą miękkie naturalne tkaniny jak wełna, len czy bawełna. Poduchy na kanapie, grube dywany na podłodze lub ciężkie zasłony w oknach są mile widziane w takich wnętrzach. Bo nie chodzi o to,by wszystko było surowe, chłodne (dosłownie i w przenośni). Mamy się w tej aranżacji dobrze czuć oraz komfortowo odpoczywać. Powinno być przestrzennie, ale i przytulnie jednocześnie.

Kolorystyka

Styl industrialny kojarzy się z otwartą przestrzenią. W miarę możliwości unika się podziałów pomieszczeń ściankami i swobodnie łączy pomieszczenia. Właśnie ta przestronność pozwala stosować w pofabrycznym stylu ciemną kolorystykę. Mnóstwo tu szarości i czerni, które podkreślą surowy charakter wnętrza. Dodatkowo na czerni i szarości jak na żadnym innym tle bardzo efektownie prezentują się wszelkie metalowe akcenty. Drewno także zyskuje w otoczeniu ciemnych barw.

Oczywiście okna także można dopasować do takiej kolorystyki. Czerń czy różne odcienie szarości znajdziemy w palecie zarówno profili aluminiowych jaki i PVC. Szprosy również jak najbardziej można zamówić by okna jeszcze bardziej wpasowały się w klimat wnętrz industrialnych.

Najnowsze wpisy

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie