Życie w zgodzie z naturą, troska o środowisko naturalne, odnawianie zasobów naturalnych to trendy, które stale zyskują na popularności. Ten kierunek pojawia się również w aranżacji wnętrz. Jak sprawić,aby nasze wnętrze było “eco friendly”?
Eko styl we wnętrzu to połączenie nowoczesnych stylów z jednoczesnym efektywnym wykorzystaniu naturalnych materiałów, takich jak trzcina bambusowa, gałązki wierzby, czy kamień naturalny.
Takie połączenie pozwoli nam stworzyć oszałamiająco wygodne wnętrze. Idealne rozwiązanie dla osób kochających życie w jedności z naturą, dla których problemy środowiskowe nie są obojętne.
Cechy stylu eko
Wnętrze ekologicznego mieszkania, czy domu sprawia wrażenie naturalności i lekkości. Charakteryzuje się maksymalną wolną przestrzenią, tak aby nic nie przeszkadzało w ruchu. Projektanci zalecają używanie tylko najpotrzebniejszych mebli, które uzupełniają wnętrze i go nie przeciążają.
Główną zasadą, która cechuje eko styl jest zastosowanie różnych naturalnych materiałów, takich jak naturalne drewno, bambus, papierowe tapety, naturalne tekstylia, ceramika. Naturalny surowiec jest łatwy do przetworzenia, ale przede wszystkim pięknie się prezentuje.
Różne odcienie drewna pozwalają dopasować meble do stylu aranżacji oraz stworzyć nietuzinkowe wnętrze, w którym nie ma przestrzeni na nudę. Jeśli to możliwe, należy wykorzystać używane meble oraz materiały dekoracyjne.
Jakie kolory najbardziej podkreślają naturalność wnętrza?
- zieleń i wszystkie jej odcienie, przypomina świeżą zieloną trawę i korony drzew;
- jasnoniebieski – kolor nieba, otwiera przestrzeń, wypełnia ją świeżością i chłodem;
- beż, brąz, przypomina fakturę drewna, tworzy tło;
- biały – neutralny czysty kolor, na tle którego żywe rośliny wyglądają najbardziej elegancko;
- żółty to kolor słońca używany jako akcenty.
Projektując ekologiczne wnętrze, należy postawić na naturalne zestawienia kolorystyczne.
Spokojne, jasne barwy ścian wizualnie powiększą wnętrze i sprawią, że zapanuje w nim spokój. Takie zestawienie kolorów będzie także idealnym tłem dla naturalnych materiałów.
Zdecydowanie powinniśmy unikać jaskrawych, krzyczących kolorów takich jak róże, fiolety, czy turkus.
Dodatki i akcesoria
W ekologicznym wnętrzu nie może zabraknąć żywych roślin. To idealny sposób na upiększenie domu oraz poprawę jakości powietrza.
Na rynku pojawiły są również panele ścienne oraz obrazy z żywego mchu. Są łatwiejsze w utrzymaniu niż wertykalne ogrody, ale przede wszystkim nie gromadzą się w nich kurze i inne zanieczyszczenia, dlatego są bezpieczne dla alergików.
Popularne są dekoracje wykonane z trawy morskiej, które także wpisują się w styl eko. Są bardzo wytrzymałe, więc nie trzeba ich co chwilę wymieniać na nowe. W ekologicznym wnętrzu nie może także zabraknąć szklanych wazonów i świeczników, wiklinowych koszy, trzcinowych dywanów czy bambusowych rolet.
Ekologiczna technologia
Styl ekologiczny to nie tylko materiały, kolory i dodatki, ale także oświetlenie i sprzęt, który pozwala zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych.
Wybierając produkty do ekologicznego mieszkania, należy pamiętać o energooszczędnym oświetleniu oraz sprzętach, które pozwalają minimalizować zużycie energii.
Na rynku dostępne są baterie kuchenne i łazienkowe, które ograniczają przepływ wody, nie zmniejszając jej ciśnienia, czy lampy LED, które zużywają o 90% mniej energii niż tradycyjne żarówki.