Prawidłowe osadzenie okna jest równie istotne jak jego parametry, o czym zapewne nie musimy przekonywać ani inwestorów, ani monterów. Od lat najpowszechniejszą metodą montowania stolarki jest pianka. Ale od pewnego czasu coraz częściej usłyszeć można o tzw. „montażu ciepłym”. Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy taka technika ogranicza straty ciepła i czy to się nam opłaca, to artykuł dla Ciebie.
"CIEPŁY MONTAŻ" TO ZBĘDNY WYDATEK CZY IDEALNE ROZWIĄZANIE?
Najszybszym i najtańszym sposobem na wypełnienie wypełnianie przestrzeni między ścianą a ościeżnicą jest użycie pianki poliuretanowej (PUR). Jest to metoda standardowa i od lat najchętniej stosowana przez monterów.
Po drugiej stronie mamy „ciepły montaż”, w którym szczeliny wypełniamy pianką PUR, ale na tym nie koniec uszczelnień. Termoizolacja z pianki jest dodatkowo zabezpieczana od strony zewnętrznej foliami wodoodpornymi i paroprzepuszczalnymi, oraz od strony wewnętrznej foliami paroizolacyjnymi. Są także metody, w których stosuje się inne kombinacje materiałów uszczelniających, np. taśmy rozprężające.
Rodzi się więc pytanie, czy sama pianka PUR załatwia temat uszczelnień okien? A może zastosowanie „ciepłego montażu” jest jedynie zbędnym wydatkiem? Zobaczie nasz videoporadnik.
OKNO NA LATA - PORADY SPECJALISTY
Cena czy względy techniczne?
Wiadomo, że znacząca część strat ciepła w naszych domach nie ma kompletnie związku z przenikaniem ciepłych mas powietrza przez okno, a z niekontrolowaną infiltracją powietrza przez okienną konstrukcję oraz szczeliny dylatacyjne.
Od kliku lat wykonywane są próby szczelności budynków BLOWER DOOR TEST oraz TERMOWIZJA i to dzięki nim okazało się że pianka nawet przykryta tynkiem i zewnętrzną elewacją jest nieszczelna, a dodatkowo chłonie wilgoć z pomieszczenia, co powoduje, że przestaje być elementem izolacyjnym.
„Ciepły montaż” wydaje się wyborem najkorzystniejszym ze względów technicznych. Oczywiście, że tani i szybki standardowy montaż okien sprawi, że wasz portfel będzie gruszy, ale nie w dłużej perspektywie.
JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ PRAWIDŁOWY MONTAŻ OKIEN?
Prawidłowy montaż stolarki powinien być wykonany w 3 płaszczyznach:
- Prawidłowe podparcie i zamocowanie
- Właściwa izolacja
- Uszczelnienie i hydroizolacja
“Ciepły montaż” w warstwie uszczelnienia to bardzo ważna kwestia. Należy pamiętać o zasadzie uszczelnienia, od wewnątrz pomieszczenia ma być szczelniej niż na zewnątrz, czyli od wewnątrz musimy zastosować materiały paroizolacyjne, tak aby wilgoć z pomieszczenia nie wnikała do warstwy izolacyjnej, a od strony zewnętrznej używamy materiałów paro-przepuszczalnych mających za zadanie oddać na zewnątrz resztki wilgoci z warstwy izolacyjnej i chronić ją przed ewentualnymi wodami opadowymi.
Tak czy nie dla "ciepłego montażu"?
W czasach pogoni za energooszczędnością „ciepły montaż” wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Warstwą termoizolacji nadal pozostaje pianka PUR, ale uzupełnienie jej o folię zewnętrzne i wewnętrzne zwiększa szczelność połączenia okna z murem. To idealne rozwiązanie dla wszystkich szukających oszczędności i energooszczędności.