Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Nowe okna z dofinansowaniem

Co czyste powietrze i walka ze smogiem mają wspólnego z oknami? Czy wymieniając stolarkę okienną i drzwiową można skorzystać z systemów dofinansowań? Dzięki programowi „Czyste Powietrze” nie tylko wymiana starego pieca jest tańsza, ale również ocieplenie budynku i wymiana okna z dofinansowaniem.

Ogólnopolski program „Czyste Powietrze” wielu osobom kojarzy się głównie z dotacjami na wymianę urządzeń grzewczych. Jednak w praktyce jest on szerszy. Obejmuje termomodernizację budynku jako całościowego przedsięwzięcia, w tym wymianę okien i drzwi. Szacuje się, że po gruntownej termomodernizacji budynek zużywa nawet 30% mniej energii do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Dodatkowo im mniej energii zużywamy, tym mniej smogu będzie nas otaczać. Stąd nazwa programu „Czyste Powietrze”.

Dom efektywny energetycznie, czyli…

Główny cel termomodernizacji to poprawa efektywności energetycznej budynków. Każdy nieszczelny dach, nieocieplona ściana, stare okna czy drzwi, to po pierwsze brak komfortu termicznego w pomieszczeniach, po drugie ogromne straty energii, po trzecie wysokie koszty utrzymania domu. Stąd konieczność ekonomiczna i ekologiczna poprawy efektywności energetycznej, czyli dążenia do tego, by budynek zużywał jak najmniej energii do utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.

Termomodernizacja w trzech krokach

Nie jest obojętne co i w jakiej kolejności będzie modernizowane.

  • Pierwszym krokiem powinno być ocieplenie materiałami izolacyjnymiprzegród zewnętrznych, czyli dachu, ścian, podłóg.
  • Drugi krok to wymiana starej nieszczelnej stolarki otworowej na nowe drzwi i okna z dofinansowaniem.
  • Dopiero w dobrze izolowanym domu inwestycja w nowoczesne źródła ciepła ma sens.

Dla kogo program „Czyste Powietrze”?

Z tego dofinansowania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Warunkiem jest posiadanie wyodrębnionej księgi wieczystej.

Dochód roczny beneficjenta nie może przekraczać kwoty 100 000 zł (podajemy dane obowiązujące na koniec 2022 r.).

Ile wynosi dofinansowanie na okna z programu „Czyste Powietrze”?

To zależy od poziomu dofinansowania, uzależnione od dochodów osób ubiegających się o dofinansowanie. Przy poziomie podstawowym jest to kwota do 30 000 zł, przy podwyższonym do 37 000 zł oraz przy najwyższym do 69 000 zł.

Aktualne informacje dotyczące „Czystego Powietrza” Czyste Powietrze – Program Czyste Powietrze

UWAGA! Wnioski o dofinansowanie można składać do 31.12.2027 r., a wydatkowanie środków jest zakładane do 30.09.2029 roku.

Ile komu się należy?Przy podwyższonym poziomie dofinansowania wygląda to następująco:

– przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać: 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym, 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Kwota maksymalnej dotacji:

32 000 zł – gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej

37 000 zł – z mikroinstalacją fotowoltaiczną

Dotacje z „Czystego Powietrza” na same okna i drzwi

Ich wysokość zależy od przyznanego poziomu dofinansowania, a ten z kolei od dochodów.

Przy podstawowym poziomie na zakup i montaż okna z dofinansowaniem, drzwi balkonowych, okien połaciowych, przeszkleń nieotwieralnych można otrzymać dofinansowanie do 30% poniesionych kosztów, ale maksymalnie 210 zł za m2. Natomiast na nowe drzwi i bramy garażowe 30% kosztów i do 600 zł za m2.

Jeżeli jest podwyższony poziom, to dofinansowaniewzrasta do 60% poniesionych kosztów i 420 zł za m2, a drzwi do 60% i 1200 zł za m2

W programie „Czyste Powietrze” najpierw trzeba zainwestować w zakup i montaż stolarki otworowej, a potem można się ubiegać o dofinansowanie.

Natomiast dla osób, którym przysługuje podwyższony lub najwyższy poziom dofinansowania, jest program „Czyste powietrze plus”. W tym wypadku należy najpierw znaleźć wykonawcę i podpisać z nim umowę. Po złożeniu wniosku 50% przysługującego dofinansowania otrzymuje wykonawca. Pozostałe 50% trafi do beneficjenta po zakończeniu inwestycji.

Wymagania „Czystego Powietrza” wobec okien i drzwi

Dofinansowanie może być przyznane na stolarkę otworową, która spełnia wymagania Warunków Technicznych obowiązujących od 2021 roku. Maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła Uw nie mogą być większe, niż:

  • Okna i drzwi balkonowe – 0,90 [W/(m2K)]
  • Okna połaciowe – 1,10 [W/(m2K)]
  • Drzwi zewnętrzne – 1,30 [W/(m2K)]

Takie wymagania, a nawet zdecydowanie wyższe spełniają okna oferowane przez AdamS. Weźmy na przykład Passive-Line S, które mają współczynnik przenikania ciepła 0,78 [W/(m2K)].Mogą być one montowane nawet w domach pasywnych.
Zobacz: Passiv-Line S

Nie tylko okna, ale również przesuwne systemy drzwi tarasowych spełniają wymagania stawiane przez Czyste Powietrze. Spójrzmy na współczynnik przenikania ciepła dla systemu drzwi unoszono-przesuwnych HST CORNER VIEW – wynosi 0,68 [W/(m2K)]To drzwi o doskonałych parametrach termicznych i akustycznych. Szczegóły: HST CORNER VIEW

Najnowsze wpisy

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie