Jak zmieni się program "Czyste Powietrze" w 2025 roku? Co z dofinansowaniem na okna?
Minęło 6 lat od powstania programu „Czyste Powietrze”. Przyszedł już czas na jego modernizację. W nowej wersji wystartuje na wiosnę 2025 roku. Celem zmian jest naprawa programu i zabezpieczenie polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami, które niestety się pojawiały. Jakie będą to zmiany? Czy w dalszym ciągu będzie można w ramach termomodernizacji wymienić okna?
Jakie będą kluczowe reformy programu „Czyste Powietrze” w 2025 roku?
Zmiany jakie się szykują to między innymi:
- Odejście od audytów energetycznych na rzecz świadectw charakterystyki energetycznej, nazywanych paszportem energetycznym, i oceny energetycznej z wizytą eksperta w każdym domu.
- Wypłata zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy.
- Limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów, czyli koniec np. z drzwiami za 40 tys. zł.
- Dotacje dla rzeczywiście najuboższych – wymóg posiadania co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku nieruchomości (wyjątek np. spadek), której zapotrzebowanie na energię użytkową w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania wynosi powyżej 150 kWh/m²/rok.
- Nowy, czytelny układ programu – podział przedsięwzięć w zależności od zapotrzebowania budynku na energię użytkową.
- Ujednolicone poziomy dofinansowania w poszczególnych grupach dochodowych (dla łatwiejszych rozliczeń projektów).
- Większe wymagania odnośnie klasy efektywności energetycznej dotowanych urządzeń.
- Określony standard energetyczny, czyli przedsięwzięcie musi obniżyć zapotrzebowanie budynku na energię użytkową do maksimum 120 kWh/m².
- Aktualizacja progów dochodowych w poszczególnych grupach dofinansowania oraz limitów dotacji.
Okna a „Czyste Powietrze” 2025
Jak pisaliśmy, prace nad nową wersją programu trwają, więc w tym momencie jeszcze trudno mówić o szczegółach. Natomiast jeśli chodzi o wymianę okien, to będzie ona dofinasowana, tak jak to było dotychczas.
Jednak, jak można przeczytać na stronach gov.pl: koniec z wymianą dwóch okien w budynku. Będziemy wymagać uzyskania określonego standardu energetycznego w wyniku realizacji inwestycji. Co to oznacza w praktyce? Otóż budynek po modernizacji dofinansowanej przez program „Czyste Powietrze” będzie musiał osiągnąć określony standard energetyczny. Termomodernizacja, w tym wymiana okien na nowoczesne, energooszczędne, musi w efekcie obniżyć zapotrzebowanie domu na energię. Wymiana „na pół gwizdka” nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Stąd ta uwaga o dwóch oknach.
A zatem wymian okien jak najbardziej, jednak tak zaplanowana i zrealizowana, by poprawić energooszczędność domu.