Ruchy społeczne zajmujące się ochroną środowiska są coraz aktywniejsze, przez co w naszym życiu coraz częściej, swoje decyzje opieramy o dobro środowiska. Często zmuszają nas do tego przepisy, stawiające właśnie na rozwiązania ekologiczne. Czym jednak jest ekologia w stolarce budowlanej? Na czym polega „ekologiczność” produktów?
Brak szkodliwych związków
Drewniane okna, mimo że do ich produkcji wykorzystuje się materiał pozyskany z życiodajnych drzew, uznawane są za bardzo ekologiczne. Kojarzą się z naturalnością ponieważ drewniana konstrukcja okna jest bardziej zakorzeniona w tradycji stolarki okiennej. Czy jednak tak jest w istocie? Za ekologiczne okna uważa się te, które nie zawierają szkodliwych związków. Jednak nie można z całą pewnością stwierdzić że drewniane okna są oknami bardziej ekologicznymi niż te z PCV. Drewno zawiera silne impregnaty i farby tak by wzmocnić i odpowiednio przygotować pierwotny materiał, pochodzący z rosnących nawet dziesiątki lat lasów. Tu okna PVC wypadają znacznie lepiej. Mimo że często można słyszeć fałszywe mity na temat groźnych dla domowników substancjach. Okna PVC są nie tylko bezpieczne i mniej zawodne od drewnianych, ale mają dodatkowe cechy, stawiające je wyżej w kwestii ochrony środowiska.
Recykling na plus
Ponowne wprowadzanie materiałów odpadowych do obiegu użytkowego, jest nazywane recyklingiem. Świetnie działa w wielu gałęziach gospodarki. Żarłoczne potrzeby fabryk zaspokajane są dzięki materiałom ze zużytych produktów. I to właśnie okna PVC są z dużą skutecznością produkowane właśnie w procesie recyklingu. Warto nadmienić fakt, że raz wyprodukowane tworzywo może zostać wykorzystane aż 20 razy bez obawy o utratę pożądanych właściwości, a powtórne przetworzenie wytwarza o blisko 15 razy mniej dwutlenku węgla, niż w przypadku produkcji nowego PVC. Nasza atmosfera odetchnie z ulgą, a wysypiska zmniejszą swoją objętość.
Energooszczędność dla planety
Nasz ekosystem chronić można na wiele sposobów. Zmniejszenie nakładów energetycznych może być jedną z najskuteczniejszych i najbardziej odczuwalnych przez nas efektów. Wpływa to na wygodę użytkowania domu, zmniejsza nadmierną emisję gazów i pozytywnie odbija się na naszym domowym budżecie. Topnienie odległych lodowców, czy podwyższanie się z roku na rok temperatury klimatu, może nie być dostatecznym motywatorem do oszczędzania energii. Gdy jednak chodzi o prywatny komfort i finansową oszczędność jesteśmy skłonni przyjąć ekologiczne argumenty. W istocie to właśnie okna PVC są trafnym wyborem energooszczędnych przeszkleń. To zazwyczaj zakup na całe lata. Dodając do tego bardzo wysokie współczynniki termoizolacyjności, odpowiednie rozmieszczenie i montaż, możemy spać z czystym sumieniem, że zrobiliśmy wszystko by środowisko naturalne jakie zastaliśmy, przekazujemy naszym dzieciom i wnukom w dobrym stanie.
Przyszłość stolarki okiennej to inteligentny dom
Bez względu na to czy mamy do czynienia z oknami drewnianymi czy PVC, zawsze w jakiś sposób ingerujemy w środowisko naturalne. Można zatem stwierdzić że o ekologiczności okien nie stanowi materiał z jakiego zostały one wykonane, lecz ich cechy energooszczędne. Nowoczesna innowacyjna technologia wynosi energooszczędność na jeszcze wyższy poziom. Dzięki systemowi smart house mamy kontrolę nad praktycznie każdym aspektem naszego domu. Taka kontrola pozwala na precyzyjne koordynowanie czasu pracy wentylatorów, piecyków z pozycjami okien i drzwi w taki sposób by doskonale zoptymalizować zużycie energii. Jest to kierunek w jakim podążać będzie nie tylko stolarka okienna, lecz całe znane budownictwo.
Znając już cechy ekologicznych okien, takie jak: odpowiednia produkcja i materiał okna, doskonałe cechy termoizolacyjne, długotrwałość i niezawodność użytkowania, możemy świadomie podjąć decyzję o zakupie wymarzonych przeszkleń.