Wybór barwy i struktury okien jest obecnie jedynie kwestią gustu i zasobności portfela. Klasyczna biel staje się jedynie jedną z dostępnych na rynku opcji. Do wyboru mamy całą gamę kolorów jednolitych i drewnopodobnych. Jedno jest pewne – zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z panującymi trendami i możliwościami, jakie dają producenci.
Okna jeszcze kilkanaście lat temu miały za zadanie jedynie chronić przed niepogodą i zapewniać ciepło. Obecnie, zgodnie z panującą modą, mają być dekoracją naszego domu, stąd coraz to bogatsze palety kolorów proponowane przez producentów.
Biel czy kolor?
Klasyczne, białe okna – wybierane głównie z uwagi na swą neutralność i uniwersalność, coraz częściej ustępują miejsca kolorowym profilom. Producenci w ostatnim czasie odnotowują znaczny wzrost sprzedaży kolorowych okien. Jak zaznacza Krzysztof Wycech, partner ds. klientów kluczowych w firmie AdamS, modne stają się okleiny imitujące drewno.
– Prócz kolorów “zadomowionych” na rynku, zwłaszcza oklein drewnopodobnych w kolorach złoty dąb i orzech, nieco rzadziej winchester, obserwujemy znaczne zainteresowanie stolarką w tonacjach ciemniejszych, głównie antracyt w różnych odmianach: gładki jako piaskowany i spectral oraz drewnopodobny. Od kilku lat notujemy pokaźny wzrost zamówień w tych odcieniach – mówi Krzysztof Wycech.
Jakość i sposób wykonania oklein jest obecnie na tak wysokim poziomie, że z kilku metrów ciężko jest nam ocenić, czy sąsiad zamontował w domu okna drewniane czy PVC. Co może być dla Was dodatkowym argumentem, poza niższą ceną, by wybrać właśnie okna plastikowe.
Do czego dobrać okna?
Mając do wyboru tak szeroki wachlarz kolorów, możemy się nieco pogubić. Zastanawiacie się jak dobrać okna do Waszych czterech kątów. W przypadku posiadaczy mieszkań w bloku sprawa wydaje się prosta, rodzaj okien mamy z góry narzucony. Co w przypadku własnego domu? Pamiętajcie, że okna muszą współgrać nie tylko z elewacją, ale także z pokryciem dachu, parapetami, czy rynnami. Dzięki temu Wasz dom będzie prezentować się jak z katalogu.
Pamiętajcie, by nie sugerować się jedynie modą na dany kolor. Trendy kolorystyczne zmieniają się z roku na rok, a okna mają Wam służyć latami. Jeśli nie jesteście przekonani czy wybrany przez Was kolor jest odpowiedni, postawcie na sprawdzone barwy. Wybierajcie ekstrawaganckie i przykuwające wzrok przechodniów kolory tylko jeśli jesteście w 100% pewni.
Kolor to nie wszytko
Decydując się na profile w ciemnych tonacjach, zwróćcie uwagę na technologię, w jakiej są wykonane. W upalne dni ciemne okleiny będą się nagrzewać, a ekstremale różnice temperatur wewnątrz i na zewnątrz mogą prowadzić do trwałych odkształceń okna.
– Profile w kolorach ciemniejszych nagrzewają się bardziej od jasnych, jednakże zastosowane technologie np. wzmocnienia stalowe wielokrotnie gięte, system wklejania szyb w skrzydło, itp. pozwalają na wykonywanie takich konstrukcji – radzi Krzysztof Wycech.
Ponadto, coraz bardziej popularne są osłony okienne zapobiegające zbytniemu nagrzewaniu pomieszczeń, a przy okazji chroniące profile okienne – rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe, refleksole, markizy, pergole i wiele innych.
Podwójna kolorystyka
Praktycznym rozwiązaniem może okazać się zakup okien w podwójnej kolorystyce. Inny kolor od zewnątrz i inny od wewnątrz ma wiele zalet. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy dopasować kolorystykę okien nie tylko do elewacji, ale także do koloru ścian i charakteru naszego wnętrza.
Przebieraj w strukturach
Nowoczesne budynki to prostokątne bryły z płaskim dachem i wieloma przeszkleniami lub konstrukcje typu “stodoła” z dachem dwuspadowym, które kładą nacisk zarówno na prostą bryłę, jak i stolarkę pozbawioną zaokrągleń. Elewacja w jasnych lub szarych barwach oraz ciemny dach narzucają również ciemniejsze okna w wydaniu “kanciastym” i tutaj popularne stają się okna aluminiowe w najnowszym trendzie: w kolorze czarnym!
– Podsumowując, dzisiejsze kierunki w ubarwieniu okien to nie tylko “antracytopodobne” zbliżone do RAL 7016 lecz również metalizowany alux db 703 i czarny RAL 9005. W niedalekiej przyszłości przewiduję także wzmożone zainteresowanie kolorem szarym ap 91, przypominającym surowy beton w industrialnych wnętrzach – dodaje partner ds. klientów kluzowych w firmie AdamS.